Korzár logo Korzár

Starosta sa aj s manželkou upísal folklóru

Starosta obce Iliašovce v okrese Spišská Nová Ladislav Grondžák a jeho manželka Anna sú členmi dedinskej folklórnej skupiny Iľašovjan a zároveň

jednou z tanečných dvojíc. Pri začiatkoch skupiny Iľašovjan padla prvá podmienka, a tou bolo účinkovanie manželských párov, čo Grondžákovcom ako milovníkom tanca a folklóru hralo úplne do kariet.

ILIAŠOVCE. Obaja manželia pochádzajú z rovnakých rodín a rovnakých období. Keď žili staré matere a otcovia, chlieb a makovníky sa piekli len doma. Mamy mútili domáce maslo, otcovia zas chovali dobytok a pálili pálené. Keď bolo treba žialiť, plakalo sa. Keď sa bolo treba radovať, zabávalo sa. "Na svadby sa chodievalo do mesiaca aj niekoľkokrát a deti rástli s piesňami už od útleho veku," zaspomínal si starosta s manželkou. "My sme boli partia mladých, ktorých bavilo spievať aj tancovať," dodal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Niet nad spontánnu zábavu

Skupiny mladých rovesníkov sa prirodzene porozchádzali, začali si zakladať rodiny a pracovať. No aj napriek tomu to, čo bolo v nich, ani po dlhej dobe nepopreli. Kedysi s tým predsa denne vyrastali. Spoločne sa schádzali pri tradičných sviatkoch a príležitostiach, spomienky sa vynárali prostredníctvom slovenských, moravských, ba dokonca aj českých piesní. "Stretávali sme sa bez nejakej organizácie, spievali sme pre radosť, bola to záľuba," povedal starosta. A práve vtedy sa začalo úplne neformálne a samo od seba rodiť niečo nové.

Kto chce, hľadá spôsob

Anna Grondžáková raz položila otázku sebe aj ostatným, prečo by si aj oni nemohli založiť folklórnu skupinu, keď tak robia aj okolité dediny. Argumentom a odpoveďou bol problém s nedostatkom odevov. Vraj niet chlapských čižiem, nemôžu preto vystúpiť a tancovať... "Vybrala som sa do dediny a stretla som tetky, ktoré už chceli staré veci spáliť," opisuje Anna nenáročné pátranie po čižmách. Vraj keby vtedy nebola došla, bolo by už dávno po všetkom. Samozrejme, ruku k dielu priložili aj zručné žienky, ktoré sa chýbajúce odevy odhodlali šiť samé. A tak sa všetci v plnej kráse mohli vybrať na pódium a pred obecenstvom s úsmevom začať ladiť hudobné nástroje, namáhať svoje spevavé hlasivky, rezké nohy a tiež si vyskúšať herecké nadanie. A tak 19. septembra 1999 začala fungovať folklórna skupina Iľašovjan. "Dodnes sa smejeme, že všetko stojí na čižmách," dodala so smiechom Anna, ktorá sa odvtedy považuje za vedúcu skupiny.

SkryťVypnúť reklamu

Cudzí im závidia

Generácia prichádzajúca do tínedžerského veku folklór často odmieta, no po niekoľkých rôčkoch prichádzajú sami a so záujmom. "Najprv nechcú, no keď okúsia, zapáči sa im venovať sa tomu," vravia manželia Grondžákovci. Takýmto prípadom je aj ich dcéra žijúca vo Francúzsku, so svojím manželom Parížanom. Keď prichádzajú na nejaký čas domov, bývalá folkloristka pripúšťa, že jej chýbajú tréningy i vystúpenia. Po rokoch je v zahraničí jedinou možnosťou vyhľadať komunity, ktoré prezentujú slovenský folklór. A obľúbené odevy rodeného Francúza? "Veľmi rád nosí folklórne odevy zo Slovenska ako je kabanica, fujara, čiapka..." vysvetlila jeho svokra Anna. Najviac však vraj oceňuje družnosť rodiny aj známych, a to najmä pri rôznych folklórnych slávnostiach.

SkryťVypnúť reklamu

Mýliť sa je ľudské

Aj keď niektorí cudzí považujú "nadľudskú" kombináciu starosta folklorista za raritu, pre domácich je to samozrejmosť. "Poznáme sa navzájom, vieme, akí sme, a tak sa aj navzájom tolerujeme," vysvetlil Ladislav Grondžák. S manželkou si zaspomínali aj na staršie vystúpenia, keď boli svedkami vlastných kixov a omylov. "Takou pikoškou boli napríklad chlapské roztrhnuté nohavice a ďalšou rozdielny spev. Jedna speváčka opakovala refrén a tie ostatné spievali slohy..." zaspomínal si s úsmevom na perách starosta. A čo viac si môže manželský, starostovský a tanečný pár v jednom priať? Napriek odlišnému životnému štýlu, ktorý si obaja plne uvedomujú, stále pretrvávajúcim želaním je určite udržať si "to svoje". Bola by to však iste ohromná škoda neposunúť skúsenosti takéhoto raritného páru ďalším generáciám.

ELENA BARTOŠOVÁ

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 27 968
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 594
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 490
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 416
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 829
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 326
  7. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 260
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 001
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu