Skládku v meste mať budete, oznámil včera Pezinčanom krajský súd.
BRATISLAVA. "Po dnešku budem svoje jediné dieťa presviedčať, aby sa z tohto štátu odsťahovalo." S takýmito slovami včera opúšťal súdnu sieň bratislavského krajského súdu primátor Pezinka Oliver Solga. Súd zamietol žalobu mesta a občianskych aktivistov proti povoleniu skládky odpadov pár sto metrov od centra Pezinka. Inšpekcia životného prostredia bola žalovanou stranou, jej zástupcovia na súd neprišli. Proti asi tridsiatke Pezinčanov, ktorí si prišli vypočuť rozsudok, sedel iba šéf spoločnosti Ekologická skládka Ján Man starší. Až do včera sa na verejnosti tváril, že so skládkou nič nemá.
Územný plán vraj neplatí
Man vo februári oznámil, že "od výstavby skládky upúšťa a projekt odovzdáva tretej osobe". Spravil tak potom, keď sa proti spájaniu kauzy so Smerom ohradil premiér Robert Fico. Územné rozhodnutie pre skládku totiž vydal úrad vedený jeho synom, nominantom Smeru. Nástupníctvo úradom oznámila americká spoločnosť Westminster Brothers, zastupovaná podnikateľom Mariánom Kočnerom. S touto firmou odvtedy úrady o skládke komunikovali. Zmätok, kto je prevádzkovateľ skládky a komu bolo teda vydané povolenie, mesto i aktivisti považujú za ďalší vážny dôvod na zrušenie povolenia. Senát súdu sa však prevodom práv, ktoré Manovci a americká firma vo februári ohlásili a pred pár dňami popreli, nezaoberal. Sudkyňa Monika Valašíková to zdôvodnila tým, že k prevodu práv medzi Ekologickou skládkou a Westminster Brothers prišlo až vo februári, mesiac po tom, čo inšpektorát skládku povolil. S tým, že pred prevodom práv bolo vydané iba prvostupňové rozhodnutie, ktoré inšpekcia potvrdila až v auguste pol roka po prevode práv, sa nevyrovnala. Súd odmietol aj ďalší vážny argument Pezinčanov povolenie skládky v rozpore s územným plánom mesta a nariadením o jeho záväzných častiach. "Nariadenie bolo podľa názoru súdu nepochybne zrušené Ústavným súdom," vysvetlila.
Ministerstvo píše do USA
"Dnes sme sa my aj primátor dozvedeli, že máme neplatný územný plán. Fakt, že Ústavným súdom napadnuté nariadenie mesto vzápätí upravilo, bol úplne opomenutý," reagovala po pojednávaní právnička aktivistov Zuzana Čaputová. Senát neuznal ani námietky Pezinčanov, že sa nemohli vyjadriť k územnému rozhodnutiu pre skládku, ktoré úrady utajili ako obchodné tajomstvo. Podľa súdu bolo dostatočné, že ho zverejnili v marci, dva mesiace po vydaní stavebného povolenia pre skládku. "Už som v tejto kauze zažil všeličo, a preto som pripúšťal, že súd môže byť predpojatý, a tohto pocitu som sa nezbavil počas celého pojednávania," vravel aktivista Jaroslav Pavlovič. Sudkyňa počas pojednávania viackrát právnych zástupcov Pezinčanov vyzvala, aby nezavádzali verejnosť. "Vôbec tento pocit nezdôvodnila a bolo z toho jasné, že má vopred urobený záver. Je to iba ďalšia ukážka, kam až špina v našej spoločnosti siaha," vravel pobúrene. Spokojne odchádzal Ján Man starší. Často omieľané tvrdenie, že od výstavby skládky upúšťa a nemá s ňou nič spoločné, vysvetľoval novinárom tým, že "keď dáte otázku, kto stavia skládku, nestavia ju Ekologická skládka, ale stavebná firma". Pezinčania sa proti rozhodnutiu súdu odvolajú. Zrušiť povolenie môže ešte ministerstvo životného prostredia, ktoré od septembra rozhoduje o zákonnosti povolenia skládky v mimoodvolacom konaní. Zatiaľ rozhodlo iba o dočasnom pozastavení prác na výstavbe skládky, tie však naďalej prebiehajú, keďže ministerstvo rozhodnutie poslalo do Ameriky, a nie Manovcom. Informáciu, že americká spoločnosť so skládkou nič nemá, si podľa hovorcu Petra Višvádera nemá ako overiť, keďže nie je účastníkom súdneho konania a spis je na súde.
Michal Piško ©SME
Autor: TIP NA VÍKENDOVÝ VÝLET
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.