Korzár logo Korzár

Stretli sa prezidenti Slovenska a Maďarska

Napätie vo vzájomných vzťahoch štátov riešili v sobotu v Nových Zámkoch prezidenti Slovenska a Maďarska Ivan Gašparovič i László Sólyom.NOVÉ ZÁMKY.

Napätie vo vzájomných vzťahoch štátov riešili v sobotu v Nových Zámkoch prezidenti Slovenska a Maďarska Ivan Gašparovič i László Sólyom.

NOVÉ ZÁMKY. Maďarský prezident László Sólyom požiadal našu hlavu štátu Ivana Gašparoviča, aby v parlamente inicioval prijatie menšinového zákona. "Prezident nemá legislatívnu iniciatívu, tú má vláda a poslanci," povedal prezident SR Ivan Gašparovič. Informoval tiež, že aj keď novelu školského zákona, ktorá zavádza dvojjazyčné geografické názvy v učebniciach pre národnostné menšiny, zatiaľ nemá na stole, on je za dvojjazyčné učebnice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sólyom nám navrhol i zriadenie funkcie menšinového ombudsmana. Gašparovič argumentoval, že náš ombudsman má dohľad nad menšinovými otázkami v popise práce už teraz.

Sólyom: Trianon nespochybňujeme

Trianonská zmluva nikdy nebola z maďarskej strany spochybnená, konštatoval Sólyom. Nechápe, prečo sa táto otázka na Slovensku vynára. "Zarazene čítam vyhlásenia predsedu SNS Jána Slotu, ktorý hovorí o tom, že Maďari spochybňujú Trianonskú zmluvu, respektíve hranice."

V Maďarsku podľa Sólyoma nie sú protislovenské nálady. Ako príklad uviedol sociologický výskum, ktorý dokazuje, že Maďari práve Slovákov pokladajú za tých, čo sú k nim najbližší.

Tvrdí, že podľa vyjadrení maďarskej menšiny, žijúcej na Slovensku, sa od roku 2006 zhoršuje situácia menšín v oblasti ich kultúry a školstva a že na Slovensku sú protimaďarské nálady. Gašparovič s týmto tvrdením nesúhlasí. To, že Slováci nemajú radi Maďarov, sa v globále nedá povedať, upozornil.

SkryťVypnúť reklamu

Už stíhajú podpaľača

Obe strany boli s rokovaním spokojné. Prezidenti síce neprijali žiadnu rezolúciu, ktorou by odmietli extrémizmus, vo svojich vystúpeniach však tieto prejavy odmietli. Ako povedal Sólyom, "práve som podpísal novelu trestného zákonníka, ktorý sa týka zhromažďovacieho práva a jednotlivých demonštrácií a rôznych takýchto verejných akcií, kde je veľmi podrobne sprísnený celý rad rôznych okolností".

Podľa neho prokuratúra posudzuje kauzu maďarskej gardy a už tu bola iniciatíva, aby bola garda rozpustená. "Trestné konanie sa hneď začalo aj proti tomu človeku, ktorý pred slovenským veľvyslanectvom v

Budapešti podpálil slovenskú zástavu," povedal Sólyom. Gašparoviča pozval na návštevu Maďarska. Náš prezident ho prijal, ale partnera poprosil, aby počkal, že príde až po budúcoročných prezidentských voľbách.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 27 968
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 594
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 490
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 416
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 829
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 326
  7. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 260
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 001
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu