MESTÁ SUŽUJÚ NÁSILIE, PROTESTY A BLOKÁDY
Aj včera pokračovaliv uliciach gréckych miest masové nepokoje, vyprovokované zásahmi polície.
SOLÚN/ATÉNY/RODOS. Okolo 300 študentov včera ničilo vozidlá a obchody v centre gréckeho mesta
Solún. Nepokoje sú reakciou na sobotňajší zásah gréckej polície v Aténach, pri ktorom zatiaľ za neobjasnených okolností zahynul 15-ročný chlapec. Demonštrácie sa včera konali v najmenej piatich gréckych mestách.
Násilie zaznamenali včera okrem Solúna aj v malom meste Trikala, kde zranenia utrpel jeden policajt a zablokovaná bola miestna trasa železnice.
Prvé násilné demonštrácie po zabití tínedžera cez víkend prepukli v Aténach, kde demonštranti zničili desiatky obchodov, bánk a vozidiel v hlavnej nákupnej štvrti. Aténski vzbúrenci boli včera stále zabarikádovaní v dvoch univerzitných internátoch, zatiaľ čo mládež blokovala dve hlavné cesty v metropole a mestský železničný systém.
Slzný plyn na Rodose
Polícia na ostrove Rodos použila včera na žiakov protestujúcich proti sobotňajšiemu zásahu v Aténach. V centre mesta protestovalo asi tisíc školákov. Niektorí z nich zaútočili na policajnú stanicu a hádzali na budovu rôzne predmety, proti čomu zakročila polícia. K ďalším nepokojom došlo aj v prístavnom meste Pireus, na ostrove Kréta a v mestách Solún, Verria,
Kavala, Komotini a Drama na severe krajiny.
Dôsledky soboty
Grécke úrady obvinili 37-ročného policajta zo zastrelenia 15-ročného Alexandrosa Grigoropoulosa v nepokojnej centrálnej štvrti Exarchia. Grigoropoulosa zasiahla guľka do ľavej časti hrude, zomrel ešte pred prevozom do nemocnice. Polícia sa ospravedlnila chlapcovej rodine, prezident Karolos Papoulias jej zaslal sústrastný telegram, v ktorom uviedol, že jeho smrť je úderom pre krajinu. Zároveň vyjadril presvedčenie, že zodpovední budú potrestaní. Polícia informovala, že počas víkendových výtržností zatkla v Aténach 14 osôb. V nemocniciach ošetrili 29 osôb s menšími poraneniami.
Nepokoje s históriou
Nepokoje, ktoré otriasajú Gréckom, sa začali v rebelantskej aténskej štvrti známej ako "Anarchistické geto". Táto štvrť zohrávala kľúčovú úlohu pri zosadení diktatúry v polovici 70. rokov. Štvrť Exarchia leží medzi dvoma kľúčovými univerzitami. Sú v nej usídlení malí vydavatelia, avantgardné kníhkupectvá a umelecké galérie. Nachádza sa v nej centrála opozičnej socialistickej strany PASOK, ako aj ultraľavicové skupiny a organizácie pre ochranu ľudských práv. Aténska štvrť Exarchia je známa tiež tým, že v nej dochádza k zrážkam medzi políciou a mladýmianarchistami, ktorí útočia zápalnými bombami na banky a obchody.
Pätnásťročný Andreas Grigoropoulos, ktorého polícia zastrelila v sobotu v Exarchii, bol medzi 30 mladými ľuďmi, ktorí hádzali kamene na policajné vozidlo. Aj v roku 1985 polícia počas demonštrácie usmrtila 15-ročného Michalisa Kaltezasa, čo si vyžiadalo zrážky medzi ľavicovými skupinami a políciou.
Študentské protesty v tejto štvrti v roku 1973 viedli k ukončeniu vojenskej diktatúry, ktorá v krajine vládla v rokoch 1967 až 1974. Počas vtedajšieho povstania proti vojenskému režimu zahynulo v Exarchii okolo 40 ľudí.
Obsadili konzulát v Berlíne
Vyše 15 mladých Grékov včera obsadilo grécky konzulát v Berlíne na protest proti víkendovému smrteľnému zásahu polície. Gréci vstúpili ráno do budovy ako návštevníci, odvtedy ju však
okupujú, uviedol hovorca konzulátu Panteles Panteloures. Z budovy konzulátu, ktorý je neďaleko hlavnej nákupnej štvrte, visí transparent s nápisom "Zabitý štátom".
Grécke veľvyslanectvo sa nachádza v inej časti Berlína. Na balkóne konzulátu sa občas zjavili mladí ľudia v čiernom, vymieňajú si pokriky s vyše 50 demonštrantami zhromaždenými na ulici a zhadzujú dolu letáky. "Ak polícia zabíja naše deti, odpor je naša povinnosť," uvádza sa na letáku. Konzulát je považovaný za extrateritoriálne územie a grécka strana by musela požiadať nemeckú políciu o pomoc, aby zasiahla.
(sita/afp/ap)
Autor: Mugabeho vyzývajú na odchod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.