Korupcia a klientelizmus. Tie vraj spozorovala Slovenská informačná služba pri rozdeľovaní fondov z Európskej únie v roku 2007.
BRATISLAVA. V parlamente o korupcii pri eurofondoch včera hovoril šéf tajnej služby Jozef Magala (Smer). Kde konkrétne služba takéto praktiky videla, vedia zrejme iba jej zamestnanci a možno premiér Robert Fico (Smer), ktorý má na jej riaditeľa priamy vplyv. Podrobnosti sa nedozvedeli ani poslanci, ktorým včera Magala na neverejnom rokovaní prečítal výročnú správu SIS.
Podľa poslancov, ktorí riaditeľov preslov videli, bol veľmi všeobecný. Magala vraj povedal ešte jednu konkrétnejšiu vec. Služba vraj okrem klientelizmu pri eurofondoch zaznamenala podobné praktiky v jednom zo strategických podnikov, ktorý riadi menšinový akcionár. Ani v tomto prípade však riaditeľ konkrétny nebol.
Konala SIS, keď vedela?
„Pre mňa slová pána Magalu nemajú nejakú veľkú výpovednú hodnotu, pretože SIS pracuje bez efektívnej kontroly," povedal predseda SMK Pál Csáky. Ak však podľa Csákyho tajná služba zistila nezákonné praktiky, mala povinnosť konať. Sám nezaznamenal, že by sa podobný prípad dostal na verejnosť. „Pán Magala buď klamal, alebo ak neklamal, nesplnil si svoju zákonnú povinnosť," tvrdí Csáky.
Šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj tvrdí, že o korupcii pri eurofondoch nepočul. „Problematike eurofondov má veľmi dlhý reťazec. Neviem, o akej úrovni hovorila táto správa."
„Svoj osobný postoj som vyjadril tak, že som sa čítania správy nezúčastnil. Pre mňa SIS zlyhala vo veci Maďarskej gardy," povedal predseda HZDS Vladimír Mečiar. Myslí si však, že ak Magala vie o korupčných praktikách, mal by o nich informovať aj verejnosť aj orgány činné v trestnom konaní.
Wienk: Korupcia je primitívnejšia
Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play tvrdí, že podozrenia na klientelizmus pri eurofondov sú namieste. „A nesvedčia o tom len medializované kauzy a premiérom potvrdený systém uprednostňovania uchádzačov na základe straníckej príslušnosti. Zákulisné informácie hovoria o gigantickom náraste klientelizmu, neskrývanom porušovaní princípov, znásilňovaní predpisov, neférovom procese, a to nielen pri prerozdeľovaní eurofondov. Z obdobia sofistikovanej korupcie a klientelizmu bielych golierov sa vraciame k primitívnym, neskrývaným formám."
Jej by zdalo absurdné, keby neexistoval mechanizmus, ako získané informácie SIS posunúť na miesta, ktoré môžu zabezpečiť kontrolu, preverenie konkrétnych prípadov, prípadne trestnoprávny postih. "Inak by som aktivity SIS považovala za ekvivalent príliš drahého klebetníka."
Autor: knm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.