je to famóznych 0,6 percenta), je skvelý úvod do témy klimaticko-energetického "balíčka" a európskeho summitu (zajtra), o čom prišiel do parlamentu prednášať Robert Fico.
Výkladu premiéra na zahraničnom výbore, ako to interpretovali agentúry, sa nedá veľa vytknúť. Cieľ Slovenska, ktorý vezie do Bruselu, teda dosiahnuť akési úľavy na emisné limity, je v poriadku. "Klimatický balíček", teda európsky akčný plán proti globálnemu otepľovaniu, sa nedá ľudsky popísať. Podstatou je (zrejme) projekt akýchsi aukcií povoleniek na vypúšťanie škodlivín (CO2) do ovzdušia. Nielen lobisti z "postihnutých" segmentov priemyslu, ale doslova všetci hovoria, že následkom bude výrazné zdraženie energií, azda aj o desiatky percent, a teda i prepad výrob, "spomalenie" HDP, zvýšenie nezamestnanosti a sociálneho napätia v spoločnostiach. No. Skalní klimaskeptici k tomu dodávajú, že ide o "pretláčanie" zeleného programu v Európe, a to nedemokratickými metódami, poza chrbát národných reprezentácií, pričom leitmotívom sú záujmy iných vplyvných skupín, napr. výrobcov "čistých energií". Hm, hm. .... Súčasťou plánu, ktorý je vlastne stanovením európskej pozície na ekologický supersummit v Kodani (Kjóto 2), je aj preskupenie (rozumej zvýšenie) rôznych ekologických daní a poplatkov. A teraz pozor: Celý tento "balíček", ktorého cieľom je svetové líderstvo v boji s klimatickou zmenou a o jeden stupeň Celzia nižšia priemerná teplota na zemeguli v roku 2100, dávali v komisii dohromady ešte pred finančnou krízou. Áno, hovoríme o tej finančnej kríze, do ktorej majú členské štáty investovať, na priame odporučenie EK (tiež sa bude schvaľovať zajtra), 200 miliárd eur....
Ak sa v tejto neprehľadnej a splašenej situácii Fico pridal do koalície asi ôsmich východoeurópskych štátov, ktoré žiadajú zohľadniť ich vyšší príspevok k znižovaniu emisií v 90.-tych rokoch, a vytvorili akúsi "opozíciu", tak si zrejme zaslúži podporu. Ešte aj vtedy, keď téma najužšie súvisí s energetickou bezpečnosťou, čo je Achilova päta tejto vlády (Rusko!!!!). A aj vtedy, ak skupinu rebelov vedie Poľsko, ktoré má v energetike špecifickú pozíciu (najvyššia závislosť na uhlí v celej EÚ). A aj keď znižovanie emisií na Slovensku nebolo žiadnou obeťou (ako na Západe), ale dôsledkom nutného ukončenia totálne deformovaných socialistických výrob.
Čo sa strhne zajtra v Bruseli, je nejasné. Zo skrumáže dvoch "balíčkov", klimatického a protikrízového, môžu vzísť akékoľvek scenáre. Najlepšie by bolo, keby neprijali nič, ale ružové sny si nechajme radšej na horšie časy, ktoré sú pred nami. V mene jednoty ženú politici na hranu konfliktné témy, s obrovskou možnosťou nepredvídateľných efektov. Ešteže, našťastie, na Slovensku to nikoho nezaujíma. Ušetríme na rýchlej zdravotníckej pomoci. Ak teda už na ničom inom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.