Grécka vláda pravdepodobne vyhlási v krajine výnimočný stav.
ATÉNY. Stane sa tak po tom, ako sa grécke poriadkové sily neúspešne snažia potlačiť najhoršie protesty za posledné desaťročia, ktoré v posledných dňoch zachvátili celú krajinu.
Informáciu priniesol grécky denník Vima s tým, že výnimočný stav by mal byť vyhlásený dnes v prípade, že sa situácia v Grécku výraznejšie nezmení. Úrady v tejto súvislosti zrejme povolia
polícii vstup na pôdu univerzít, čím porušia 35 rokov platný zákaz, ktorý vstúpil do platnosti v roku 1973 po veľkých študentských demonštráciách. Zakázané by mali byť i všetky
verejné zhromaždenia.
Podľa informácií denníka chce grécka vláda premiéra Costasa Karamanlisa rezignovať na doterajšiu defenzívnu stratégiu a dať väčšie právomoci do rúk polície. Vláda ešte včera mimoriadne zasadala v snahe nájsť konkrétne riešenie kritickej situácie.
Demonštrácie aj včera
Tisíce ľudí sa včera zhromaždili v Aténach, aby opäť demonštrovali proti sobotňajšiemu incidentu, počas ktorého prišiel v hlavnom meste o život 15-ročný tínedžer. Demonštranti, medzi nimi študenti a učitelia, ktorí pochodovali smerom k parlamentu, niesli transparent s
nápisom vyzývajúcim na odchod premiéra Costasa Karamanlisa. Niekoľko stoviek ľavicových demonštrantov sa smerovalo k ministerstvu práce.
V Aténach, Solúne a ďalších gréckych mestách vypukli demonštrácie a nepokoje po tom, čo polícia v sobotu počas zásahu v Aténach usmrtila 15-ročného Alexisa Grigoropoulosa. Protesty vyústili do vandalizmu, pričom mladí ľudia plienili obchody, ničili vozidlá a útočili na policajné ciele.
Polícia počas tretej noci násilia zatkla 87 osôb. Všetky školy v Grécku ostali v utorok, v deň pohrebu tínedžera zatvorené. Ten bol údajne v skupine mladých ľudí, ktorí hádzali kamene na policajné vozidlo. V súvislosti s jeho zastrelením zatkli už dvoch policajtov.
Premiér prisľúbil poriadoku a kompenzácie
Grécky premiér Costas Karamanlis včera po piatich dňoch nepokojov prisľúbil obnovenie poriadku v krajine a zároveň oznámil firmám, ktoré utrpeli od výtržníkov škody, že im budú poskytnuté kompenzácie.
"Vláda je odhodlaná upevniť pocit verejnej bezpečnosti a pomôcť obchodníkom opäť sa postaviť na nohy," povedal Karamanlis v televíznom prejave k národu. Balíček pre postihnuté firmy by mal podľa jeho slov predstavovať okamžitú pomoc vo výške 10-tisíc eur, zamrazenie daní a
vládou garantované pôžičky na obnovu zničených budov a majetku, ktorý výtržníci spálili, alebo ukradli.
Autor: sita/makfax
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.