Ministerstvo hospodárstva presadzuje, aby penzijné spoločnosti v čase krízy investovali väčšiu časť majetku fondov na Slovensku.
BRATISLAVA. Ministerstvo hospodárstva zaradilo do sféry svojho záujmu už aj spôsob zhodnocovania úspor ľudí v druhom dôchodkovom pilieri. Jahnátkov rezort médiá informoval, že len 30 percent majetku dôchodkových fondov je investovaných na Slovensku a 70 percent v zahraničí, malo by to byť naopak.
Nastáva tak bizarná situácia, lebo len pred niekoľkými týždňami parlament zrušil obmedzenie, podľa ktorého majú dôchodkové spoločnosti minimálne 30 percent majetku fondov investovať na Slovensku. Takéto obmedzenie sa nepáčilo Európskej komisii. Od januára má teda záležať len na správcovských spoločnostiach, akú časť úspor nechajú u nás. S novou úlohou, ktorá vzišla z výboru na monitorovanie dosahov finančnej krízy, by sa malo zaoberať ministerstvo práce a Národná banka Slovenska.
Centrálna banka je proti
Hovorca rezortu Branislav Zvara včera spresnil, že za návrhom, aby dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) viac investovali na Slovensku, stojí zástupca Klubu 500. "Skúsenosti z Poľska ukazujú, že to ide. Poľské správcovské spoločnosti podľa informácií Klubu 500 investujú doma do 90 percent kapitálu. Prečo v časoch zmenených finančno-hospodárskych podmienok sa majú vyvážať peniaze, keď sú potrebné doma?" kladie rečnícku otázku Zvara.
Rovnaká požiadavka platí aj pre doplnkové dôchodkové spoločnosti, pre ktoré nie sú pravidlá investovania nastavené tak prísne ako v druhom pilieri. Ministerstvo práce zámer posilniť investície na Slovensku víta, no ministerstvu hospodárstva zároveň odkázalo, že to, ako penzijné spoločnosti investujú, závisí od ich investičnej stratégie.
"Všeobecne záväzné predpisy tomu nebránia, pokiaľ sú dodržané obmedzenia pre výšku investícií do určených finančných nástrojov," povedal hovorca rezortu Michal Stuška. Národná banka Slovenska Jahnátkovmu rezortu odkazuje, že na to, aby DSS mohli viac investovať u nás, treba vytvoriť atraktívne podmienky. "Zároveň podotýkame, že ministerstvo hospodárstva nie je oprávnené centrálnej banke zadávať akékoľvek úlohy. Súčasný stav je v súlade s európskou legislatívou," povedala hovorkyňa Národnej banky Jana Kováčová.
Ako investujú
O tom, že medzi ministerstvami hospodárstva a práce dochádza k nedorozumeniu, svedčí aj to, že v spomínanej novele rezort práce presadil aj to, aby dôchodkové spoločnosti mohli do slovenských štátnych dlhopisov investovať najviac 20 percent majetku fondu. Do konca roku môžu investovať teoreticky aj 80 percent majetku.
Najväčšia časť majetku dôchodkových fondov je v slovenských štátnych dlhopisoch. Napríklad Axa DSS a Allianz DSS do nich investovala 30 percent majetku fondov, ČSOB DSS v dvoch najväčších fondoch polovicu. Allianz včera uviedol, že na Slovensku investoval celkovo 79 percent majetku fondov. Väčšinu úspor na Slovensku nechala aj ČSOB DSS.
Autor: mo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.