klientelizmus a korupcia", prekvapila aj neprekvapila.
Predoslať treba, že v úvodzovkách nie je priama reč, ale parafráza toho, čo ctené poslanecké uši počuli a prezradili novinárom. Prekvapenie je to preto, lebo predstava, že Magala je Hurvínek na šnúrke Fica, patrí do rodu takpovediac neodbytných. Existuje päť či desať zdravých indícií, na ktoré by sa toto podozrenie dalo navliecť a v baletnom kroku obhajovať. Vrátane tej paušálno-politickej, že človek bez minulosti, tváre a stopy vo verejnom živote sa naozaj, ale naozaj málokedy stáva šéfom tajnej služby. No. Takže dokázalo prekvapiť, ak sa Magala o korupcii a klientelizme za vlády Fica pred opozíciou v NR SR vôbec zmienil. Buď je hlupák totálny, čo je zvlášť povzbudivé pre ďalšie perspektívy SIS, alebo predsa len akosi nie celkom závislý. Alebo, alebo, čo je tiež dosť možné, už hrá vlastné hry, keďže sa nesmie zabúdať, že budovať "štáty v štáte" je u hláv špeciálnych služieb vcelku bežná zábava.
Naopak, zvesť neprekvapila preto, lebo taký eurofond v Bruseli ešte nevymysleli, ktorý by bol odolný proti klientelizmu a korupcii. To je asi ako žirafa s plutvami. Takže meritum udalosti nie je v tom, že sa, ó, kradlo, ale v tom, že to Magala zvečnil na papieri. Fakt je, že zistenia o ekonomickej kriminalite, vrátane štátneho sektora, sú súčasťou správ všetkých tajných služieb, čo existujú. Rozkrývanie tohto prostredia a poukazovanie na riziká je ich základná práca. A tej by mali politici rozumieť. Nie ako napr. Csáky či Mečiar, ktorí v duchu najstupídnejších predstáv o "oznamovacej povinnosti" vyhlasujú, že ak SIS niečo vie, tak "mala konať". V normálnom štáte je samozrejmé, že tajná služba by mala políciu kŕmiť informáciami, ktoré sú trestne stíhateľné a dokázateľné.
Problém je inde. Tým, že správy SIS sa za Fica utajili, takže na nete nevisia ani tie vykastrované zvodky, ako za Pittnera, sa prehľad verejnosti o činnosti služby mení z nulového na záporný. Medzitým (teda pred zopár mesiacmi) prichádza napr. poslankyňa Vášáryová a zašveholí, že "opozičných poslancov odpočúva tajná služba". V lepšej demokracii by to bola neutrónová bomba, na Slovensku zapraskala vetvička... Presne tak zapadla podobná sťažnosť Hedvigy Malinovej. Parlamentná kontrola je z legislatívy nulová a personálne takej kvality, že komentovať sa dá iba s rizikom trestnej žaloby. Nielenže nikto netuší, čo SIS vôbec robí, či vôbec niečo robí, či ovplyvňuje politiku, alebo sa ňou len straší, ale ani nevidieť nikoho, kto by do toho videl.... To, že objavili klientelizmus a korupciu na eurofondoch, je v čiernej diere okolo SIS taká banalita, akoby v správe stálo, že existujú a majú sa dobre. Za miliardu ročne to ani inak byť nemôže.
PETER SCHUTZ
"Prehľad verejnosti o SIS sa mení z nulového na záporný."
Autor: mo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.