to z prognózy reprodukčného správania mestského a vidieckeho obyvateľstva, ktorú včera prezentovali zástupcovia Štatistického úradu (ŠÚ) SR.
BRATISLAVA. Do roku 2025 zaznamená v porovnaní s minulým rokom 40 okresov na Slovensku úbytok obyvateľstva. Vyplýva to z prognózy vývoja obyvateľstva v okresoch Slovenska, ktorú vypracovalo Výskumné demografické
centrum ŠÚ SR. Prírastok sa predpokladá v 39 okresoch, pričom zmeny v počte obyvateľov nebudú výrazné, uvádza prognóza.
Najväčší úbytok bude aj v Košiciach
Medzi okresmi, v ktorých sa zvýši počet obyvateľov, budú najmä okresy zo západného, severného a východného Slovenska. Úbytky sa očakávajú na strednom a južnom Slovensku. Najvyšší prírastok sa predpokladá v okresoch Senec a Košice-okolie. Najvyššie úbytky budú v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto a v Košiciach IV.
Podľa vedúceho Výskumného demografického centra Borisa Vaňa ovplyvňuje vývoj počtu a štruktúru obyvateľstva na regionálnej úrovni výrazným spôsobom rómske obyvateľstvo. "Jeho reprodukčné správanie je výrazne odlišné od správania nerómskeho obyvateľstva. Predovšetkým vyššou pôrodnosťou i úmrtnosťou," uviedol.
Na celkových prírastkoch obyvateľstva sa bude do roku 2025 podieľať najmä migrácia, na severe a východe to
bude hlavne vyššia plodnosť. Staršie obyvateľstvo bude na západe a juhu a vo veľkých mestách, mladší ľudia budú žiť najmä na severe a východe. V roku 2025 bude podľa prognózy najvyšší priemerný vek ľudí v
bratislavských okresoch, a to 45 rokov, najnižší v okresoch Námestovo (36,1 roka) a Kežmarok (36,8
roka).
Detí pribudlo
Za prvé tri štvrťroky sa na Slovensku narodilo 43 093 detí, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 2 183 viac. Do roku 2001 klesala plodnosť. Hlavná príčina je najmä v odkladaní rodičovstva do vyššieho veku. Aj keď sa teraz narodilo viac detí, podľa Vaňa to celkové výsledky neovplyvní.
Za prvých 9 mesiacov zomrelo 39 277 osôb, čo je oproti vlaňajšku menej o 841. "Už niekoľko rokov sa znižuje úmrtnosť u oboch pohlaví," povedal Vaňo. Slováci sa dožívajú vyššieho veku. Za posledných 20 rokov sa vek zvýšil o dva roky. V mestách sa napríklad dožívajú muži priemerne 71,5 roka, na vidieku 69,1 roka. Výrazne sa podľa neho znížila aj umelá potratovosť.
Za prvé tri štvrťroky bolo uzavretých 22 403 manželstiev. Počet sobášov sa tak v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka zvýšil o 802. Rozviedlo sa 9 400 manželstiev, čo je oproti vlaňajšiemu obdobiu o 479 viac. K najčastejším príčinám rozvodu patrí rozdielnosť pováh, názorov a záujmov. Ku koncu septembra získalo Slovensko sťahovaním okolo päťtisíc osôb. Prisťahovalo sa 6 230 osôb a vysťahovalo sa 1 289.
Vaňo negatívne vníma zvyšujúcu sa rozvodovosť a vývoj sobášnosti. Za posledných osem rokov počet sobášov v mestách rastie nepravidelne. Podľa ŠÚ SR je to výsledok odkladania sobášov do vyššieho veku. K stagnácii dochádza aj na vidieku. Pozitívnou informáciou v rozvodovosti je, že klesá počet rozvádzajúcich sa manželstiev s maloletými deťmi.
(sita)
Autor: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.