V USA Snemovňa schválila záchranu
Český automobilový priemysel v najbližších mesiacoch zredukuje počet zamestnancov o viac ako 13 500, keď sa najmä dodávateľov dotkne recesia v eurozóne.
PRAHA/DETROIT/WASHINGTON. Do júna 2009 by mal celkový počet zamestnancov v automobilovom sektore klesnúť na 124 648. Výroba áut sa však bude aj v priebehu budúceho roka zvyšovať. Združenie automobilového priemyslu odhaduje, že pre klesajúci dopyt po autách v Európe príde v Českej republike o prácu celkovo 13 552 ľudí. K týmto výsledkom dospelo na základe prieskumu, ktorý zahŕňal 80 percent zo 160 členov združenia. V októbri združenie odhadovalo, že počet zamestnancov sa zníži iba o 3 tisíc. "Takmer 70 percent podnikov automobilového priemyslu uvažuje o prepúšťaní," povedal tajomník združenia Antonín Šípek po stredajšom stretnutí predstaviteľov odvetvia. Podľa jeho slov budú najviac postihnutí subdodávatelia, ktorí plánujú prepustiť viac ako 10-tisíc ľudí. České hospodárstvo je do veľkej miery závislé od automobilového priemyslu, ktorý tvorí 21 % celkového exportu. Hlavné podniky predpokladajú, že za celý tento rok vyrobia o 4 % automobilov viac ako vlani. Objem produkcie áut by mal rásť aj na budúci rok, keďže tohto roku otvorila v Českej republike svoj závod automobilka Hyundai Motor, ktorá smeruje k plánovanej výrobe 300 tisíc áut ročne.
Hyundai preruší prevádzku
Juhokórejská automobilka Hyundai Motor pozastaví v období od 19. decembra do 4. januára výrobu vo svojom americkom závode v Alabame, ktorý je jediným výrobným podnikom automobilky v USA. Ako spoločnosť uviedla, dôvodom prerušenia prevádzky je klesajúci spotrebiteľský dopyt. Podobné kroky pre oslabovanie amerického dopytu po vozidlách podnikla aj japonská Toyota, keďže spotrebiteľov ovplyvňujú prísne úverové podmienky a spomaľujúca ekonomika. Americký závod Hyundai zamestnáva približne 3-tisíc ľudí a vyrába modely Sonata a Santa Fe. Podľa amerického hovorcu spoločnosti Roberta Burnsa neplánuje automobilka prepúšťanie, pričom nevýrobní pracovníci budú počas prerušenia prevádzky vykonávať údržbu závodu. V porovnaní s minulým rokom v novembri poklesol predaj automobilky na americkom trhu o 40 %.
Záchranný balíček v USA
Americká Snemovňa reprezentantov v stredu schválila právny návrh záchranného balíčka pre americké automobilky, čo ich privedie k reštrukturalizácii alebo ku krachu. Schvaľovanie opatrení na podporu troch spoločností sa teraz prenesie do Senátu, kde sa však očakávajú problémy s podporou. "Bude to ťažké, ale všetka nádej ešte nie je stratená," uviedol jeden predstaviteľ Demokratov v reakcii na rokovanie Senátu, pričom by malo poskytnúť úvery za 14 mld. USD na záchranu automobiliek od kolapsu. Zákon o pomoci automobilkám je podľa predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosi šanca pre Detroit a USA dostať sa naspäť na "cestu". Americké automobilky General Motors, Ford Motor a Chrysler získali podporu demokratov v nádeji, že vládna nečinnosť môže viesť ku kolapsu priemyslu a prejaviť sa viac aj na daniach občanov než zamýšľané pôžičky. Ako dodal senátor Richard Shelby, ak sa automobilky nestanú inovatívnejšími a viac konkurenčnými na trhu, bude to len odďaľovanie ich pohrebu. Detroitská "trojka" automobiliek celkovo zamestnáva 250-tisíc pracovníkov a ďalších 100. tis. v pridružených firmách. Budúcnosť priemyslu teda ovplyvní jedno z desiatich pracovných miest na americkom trhu.
(sita/reuters)
Autor: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.