Mr. Zero z Moldavy

Sportnet|15. dec 2008 o 00:00

Z 29 zápasov za rok vychytal Novák 25 núl, inkasoval šesť gólovn Málovídanú sériu dosiahol brankár treťoligovej Moldavy Richard Novák počas

Z 29 zápasov za rok vychytal Novák 25 núl, inkasoval šesť gólov

n Málovídanú sériu dosiahol brankár treťoligovej Moldavy Richard Novák počas jesennej časti súťaže. V 2. kole prehrala Moldava vo Vysokých Tatrách 1:2, keď rozhodujúci gól inkasovala v 86. minúte z kopačky Fabuľu. Bola to jediná strata bodov tohto tímu počas 16 jesenných kôl. Od tohto momentu ťahal Novák nevídanú sériu bez inkasovaného gólu. Vychytal trinásť núl po sebe a jeho fantastickú šnúru ukončil až v predohrávanom prvom jarnom kole Sabinovčan Ižarik v 45. minúte. Séria bez gólu sa zastavila na méte 1219 minút.

Najúspešnejšia jeseň vo vašej kariére, alebo ju už niečo tromflo?

Určite najúspešnejšia. A nielen jeseň, ale i celý rok. Prestup z Lokomotívy do Moldavy bol najlepším riešením v mojom živote, ktorý som mohol spraviť. Na jar sme v IV. lige juh inkasovali s Moldavou tri góly v 15 zápasoch. Postúpili sme do III. ligy a v 16 zápasoch jesene sme dostali tiež len tri góly. Aj preto je to jednoznačne najlepší rok v mojej kariére.

To je úžasná bilancia. Vlastne v Moldave ste za celý rok dostali v 31 dueloch len šesť gólov.

Trochu upresním. Bolo to len v 29 zápasoch. V IV. lige som totiž nechytal v dvoch súbojoch - doma so Sečovcami 7:0 a s Vyšným Opátskym 5:0. Vlastne, keď sa to tak zoberie, góly som dostal len v štyroch stretnutiach - vo Vysokých Tatrách a proti Haniske po dva, vo Veľkých Revištiach a v Sabinove po góle.

Spoluhráči si z vás neuťahujú? Veď, keď dostanete gól, to je vlastne menší sviatok.

Ani, navzájom si pomáhame, takže je to v pohode. Navyše sú radi, lebo pravidelne prispievam do spoločnej kasy. Keď útočník zaznamená hetrik, platí. Obdobné je to aj u brankára. Po troch odchytaných nulách prispievam do kasy.

Koľko?

Myslím si, že je to 200 korún.

Bol zvláštna prémia do kasy, keď padla tisícka bez nuly?

Nie, nič. Len bolo povedané, že po sezóne niečo bude, ale zatiaľ na to zabudli, takže v pohode.

No, myslíme si, že po tomto článku si veľmi rýchlo občerstvia pamäť...

Môže byť (smiech). Akurát fanklub si niečo želal, aby som im na tú tisícku niečo kúpil, takže tam mám resty.

Mali ste už aj pred tým úspešné série bez inkasovaného gólu?

Nejaké menšie pred tým boli, ale takú úspešnú som ešte nemal.

Predpokladáme, že nedalo sa nevšímať si, že nuly utešene pribúdali na konte, podobne tak i minúty. Zrejme sa nedalo ubrániť podvedomiu, ktoré sem-tam odbehlo k narastajúcej sérii. Cítili ste nejaké vnútorné pnutie, keď začali padať jednotlivé hranice a blížila sa tisícka, že ste premýšľali o tom, aby ste neurobili nejakú chybu?

Ak mám byť úprimný, tak ani nie. Stále som sa snažil koncentrovať na najbližší zápas a vyhrať ho. Nešlo ani o tie nuly, aby som sa bál, že dostanem gól. Išlo o to, aby sme vyhrávali a vybojovali postup. Čisté konto je len niečo navyše. Zásluhu na ňom má celé mužstvo, ktoré mi výrazne pomáha. Chlapcom patrí veľká vďaka. Bez nich by sa mi to nikdy nepodarilo. Na druhej strane, vedel som pred domácim zápasom so Šacou, že mi chýba šesť minút k pokoreniu tisíc minút. Na svojom konte som mal 994 minút a mal som vydržať šesť minút. Hostia prišli len ôsmi a v duchu som si hovoril, len nekopnite na bránu... To bola jediná situácia, keď som to mal na pamäti, inak vôbec. Ani som to už veľmi nesledoval.

Aké boli ohlasy série?

Ohlasy boli príjemné. Keďže som z Moldavy, tak s fanúšikmi sa stretávam a som s nimi denno-denne v kontakte. Už ma aj podpichovali, kedy dostanem gól. Dokonca to už prerástlo do takého štádia, že oni budú kričať gól a tešiť sa, keď ho dostanem (smiech).

Možno sa už mohli aj vypisovať stávky, ktorý strelec pretrhne vašu sériu bez gólu.

Na portáli www.3.liga.sk bola dokonca anketa, či do konca jesene - zostávali tri kolá - dostanem gól. Žiaľ, nepodarilo sa mi to. V opačnom prípade by som dostal ako odmenu dres.

Aj ste mali debatu so Sabinovčanom Ižarikom, ktorý ukončil túto parádnu sériu? Mal zvlášť veľkú radosť? Rozprávali ste sa?

Nerozprávali sme sa cez prestávku, ani po zápase. Ja som z toho nejakú extratragédiu nerobil. Vyhrali sme 2:1 a odniesli sme si domov tri body. To bolo dôležité.

Na stránke svetových futbalových štatistík je aj rebríček rekordných brankárskych sérii bez inkasovaného gólu. Samozrejme, ide o štatistiky najvyšších národných súťaží. Čo myslíte, aký je v tomto smere najlepší výkon?

Pokiaľ si dobre pamätám, tak 1 800 alebo 1 900 minút. Podarilo sa to tuším nejakému brankárovi v Anglicku alebo Írsku. Niekde na Ostrovoch. Svojho času mal veľmi dobrú sériu Miro König v Slovane Bratislava, ktorý mal tiež cez tisíc minút. V novinách bol článok a vtedy tam bolo poradie najlepších.

Z časti sa dobre pamätáte. Rekord je 1 816 minút, ale padol v Brazílii.

Tak, tak.

Čo myslíte, na aké miesto tohto svetového rebríčka by v súčasnosti patril váš výkon?

Nemám ani 'šajnu'. Podľa mňa tisícminútových sérii bolo veľa. Keď sa vmestím do prvej 50-tky, tak by to bolo dobré.

No... Keby ste vydržali 2-3 minútky, bola by z toho prvá desiatka.

Ejha... Pekne. Príjemné zistenie.

Dostali ste nejakú zvláštnu prémiu či bonus z klubu za takýto výkon?

Zatiaľ nie. Neviem o tom.

V minulej sezóne bola v denníku Korzár súťaž treťoligových brankárov, práve v dĺžke série bez inkasovaného gólu. Víťaz dostal 5-tisícovú odmenu. Sledovali ste ju?

Viem o nej, sledoval som ju. Viem, že ju vyhral Bardejovčan Molčan, ktorý nedostal gól 814 minút. V tomto roku by som ju asi vyhral ja. Sú to však len štatistiky. Človeka to poteší, keď sa takto zadarí, no na štatistiky sa postupne zabudne.

RICHARD NOVÁK

Dátum narodenia: 15. 7. 1984

Rodák: z Moldavy

Stav: slobodný

Výška: 190 cm

Hmotnosť: 85 kg

Brankársky vzor: keď som začínal s futbalom, bol ním Nemec Andreas Köpke. Po tom, čo skončil s kariérou tak sa mi páčil Dán Peter Schmeichel. Medzičasom aj ten skončil s kariérou a v súčasnosti sa mi najviac pozdáva Doni z AS Rím.

Obľúbený klub: fandím AS Rím, ale najobľúbenejší je FC Liverpool

Kariéra: vyrastal doma v Moldave, kde aj býva. Za domáci klub hral do 18 rokov. V sezóne 2003/04 prestúpil do Svätéhu Juru, s ktorým vyhral III. ligu (Bratislava). Nastúpil na vojenčinu a po nej prestúpil do českých Horažďovíc, s ktorými hral pol roka na jar 2005 divíziu. Vrátil sa na východ Slovenska a 1,5 roka obliekal dres Lokomotívy Košice.

REKORDNÉ SÉRIE

Medzinárodná federácia pre futbalovú históriu a štatistiku vedie okrem iného aj rekordné série brankárov bez inkasovaného gólu. Samozrejme, týkajú sa gólmanov v najvyšších súťažiach jednotlivých krajín sveta. Preto sa Novákov výsledok nedá k týmto výkonom veľmi prirovnávať, no i tak je porovnanie zaujímavé. Iba pripomíname, že momentálne je v tejto ankete evidovaných 43 výkonov nad 1 000 minút. V rebríčku nie je ani výsledok Miroslav Königa zo Slovana Bratislava, ktorý neinkasoval gól 1 129 minút. Zaujímavosťou je, že pred tromi romi dosiahol Petr Čech dosiahol rekordný výsledok v anglickej Premier League a vtedy to stačilo na 26. miesto. Odvtedy dosiahli brankári až desať lepších sérií! Aj podľa toho vidieť, že rebríček nie je len o výsledkoch z minulosti. Okrem Petra Čecha (ten v ňom figuruje až trikrát) sme v ňom našli aj Mareka Čecha, Jaromíra Blažeka, či Slovákov Teodora Reimanna a Viliama Schrojfa.