najskôr v období od apríla do júna budúceho roka.
"Je reálne očakávať žiadosť o vstup do EÚ v tomto časovom intervale. Dovtedy by mohol byť osud Úradu vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva (OHR) objasnený," povedal Alkalaj.
Uzavretie OHR nedávno Rada pre implementáciu mieru (PIC) v Bosne znova odložila pre pomalé reformy v balkánskom štáte. Predpokladá sa, že rada, ktorá dohliada na realizáciu Daytonskej mierovej dohody z roku 1995, bude o budúcnosti zahraničnej prítomnosti v krajine hovoriť na jar budúceho roku. Na základe doterajších plánov by úrad vysokého predstaviteľa, ktorým je v súčasnosti slovenský diplomat Miroslav Lajčák, mal nahradiť úrad osobitného vyslanca EÚ.
Sarajevo podpísalo s EÚ stabilizačnú a asociačnú dohodu (SAA) v júni po rozhodnutí o dlho očakávanej policajnej reforme. Premiér Nikola Špirič vtedy vyjadril názor, že žiadosť o vstup do únie by mala nasledovať ešte pred koncom roka.
O členstvo v EÚ v pondelok oficiálne požiadala Čierna Hora. Zo štátov západného Balkánu majú zatiaľ štatút kandidátskej krajiny Chorvátsko a Macedónsko. Srbsko v apríli podpísalo SAA, realizáciu tejto dohody však blokuje Holandsko vzhľadom na to, že dosiaľ nebol zadržaný bývalý bosnianskosrbský veliteľ Ratko Mladič obvinený z vojnových zločinov.
(tasr)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.