tieto práce je rozumné používať vhodné náradie a stroje, aby sa urýchlili a zefektívnili práce.
Rastliny, ktoré ostávajú na svojom stanovišti cez zimu, na jeseň ostriháme. Aby sme zabránili ich vymrznutiu, je vhodné ich prikryť kompostom, hnojom, slamou alebo čečinou. Takto prikryté sú chránené aj pred prípadnými holomrazmi. Nemenej dôležité je sledovať zdravotný stav rastlín v poraste. Rovnako ako iné druhy rastlín i liečivé rastliny majú svojich škodcov a choroby. Dôsledným sledovaním ich môžeme zastaviť, prípadne odstrániť. Sú to rôzni živočíšni škodcovia, ktorí rastliny požierajú alebo vyciciavajú šťavu a prenášajú infekčné choroby.
Stále sú k dispozícii
Využitie liečivých a koreninových rastlín sprevádza človeka po celý život. Najprirodzenejšie a najčastejšie prichádzame do styku s tými, ktoré sa v rôznych podobách dostávajú na stôl, alebo ktoré nám pomáhajú zbaviť sa rôznych zdravotných problémov. Takými sú práve liečivé a koreninové rastliny. Z veľkého množstva sa zameriame na niektoré, ktoré sa najčastejšie používajú. Môžeme ich mať k dispozícii po celý rok v čerstvom stave alebo sušené.
Dúška tymiánová Thymus vulgaris L. V liečiteľstve sa používa ako antiseptický, upokojujúci a dezinfekčný prostriedok a to vo forme čajovín, liečivých prípravkov, silice. Vnútorne sa aplikuje pri poruchách dýchacích ciest, tráviacich orgánov, pomáha aj pri nervových poruchách ako aj pri obličkových kameňoch, zápale močových ciest a zadržiavaní vody v tele. Zvonku sa používa najmä silica a jej zložka tymol vo forme obkladov, kúpeľov a na kloktanie, ako dobrý antiseptický prostriedok na dezinfekciu kože a sliznice, najmä pri zápale ústnej dutiny, pri reume, ako posilňujúce kúpele. Býva súčasťou zubných vôd a pást.
Ibiš lekársky Althaea officinalis L. V medicíne sa upotrebuje ako súčasť čajovín a liečebných prípravkov. Využíva sa predovšetkým pôsobenie slizu ako podporný liek pri chorobách dýchacích ciest. Tíši bolesti, zmierňuje podráždenie, zabraňuje zápalu sliznice a uvoľňuje hlien. Je vhodný aj pri chorobách tráviacej sústavy, pri zápale obličiek a močových ciest, pri gynekologických chorobách. Zvonka sa používa ako kloktadlo pri zápale ústnej dutiny, ako obklady na zapálené oči a uši, pri kožných chorobách, na prípravu klystírov a pod. V kozmetike sa uplatňuje pri výrobe mydla.
Upokojujúci prostriedok
Levanduľa úzkolistá Lavandula angustifolia MILL. Uplatňuje sa ako upokojujúci prostriedok pri nervových poruchách (nespavosť, migréna, srdcové ťažkosti). Používa sa aj pri tráviacich ťažkostiach nechutenstvo, plynatosť, bolestivé koliky, zmiernenie kašľa, zníženie krvného tlaku. Zvonka sa používa silica na prípravu mastí na obklady pri reume, dne a na posilňujúce kúpele. Silica sa používa vo voňavkárstve, a v kozmetike. Vrecúška s drogou sa dávajú do šatníkov pre vôňu a proti moliam.
DOC. ING. MAGDALÉNA VALŠÍKOVÁ, PHD
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.