rastúcou šalátovou zeleninou je Žerucha siata (Lepidium sativum).
Jedlou časťou žeruchy sú mladé rastlinky príjemnej korenistej chuti, pripomínajúce chren alebo bielu reďkev. Žerucha siata so špecifickou vôňou a jemnou pikantnou chuťou má aj vysokú biologickú hodnotu. Konzumáciou žeruchy dodáme svojmu telu predovšetkým vitamín C, B1, K, karotín, glykozidy, horčičnú silicu, síru, železo, vápnik, horčík a rôzne iné látky, ktoré naše telo ocení práve v zime.
Vitamíny už o pár dní
Žerucha siata (Lepidium sativum) patrí k najmenej náročným rastlinám, ktoré môžeme pestovať kdekoľvek v byte. Žerucha nám najlepšie porastie v kuchyni, kde býva okrem primeranej teploty i dostatočná vlhkosť. Stane sa aj estetickým doplnkom kuchyne, ktorý spríjemní naše stolovanie. Žeruche sa bude dobre dariť v plytkej miske na svetlom mieste, ktorú vystelieme vatou a necháme nasiaknuť vodou. Vatu husto posypeme drobnými semienkami, a o 5 až 1o dní, keď mladé rastlinky dosahujú výšku tri až päť centimetrov, môžeme začať so zberom. Podmienkou rýchleho rastu je, aby vata bola stále vlhká.
Najčastejšie ju používame v surovom stave. Mladé rastlinky žeruchy priamo pred použitím zostrihneme a nožom jemne nasekáme. Žeruchou môžeme posypať chlieb s maslom; je vynikajúca na prípravu zeleninových šalátov a pomazánok, na obložené chlebíky a zdobí sa ňou aj mäso.
Žerucha ako liek
Žerucha siata bola známa už antickým národom ako liečivá rastlina. Jej semená a vňať používali ako liek proti skorbutu. Žerucha priaznivo vplýva na látkovú výmenu, pomáha proti únave, znižuje horúčku a preto je súčasťou mnohých bylinných kúr.
Známe sú jej liečivé účinky pri liečení obličiek, zápale močového mechúra; slúži ako prostriedok na prečistenie dýchacích ciest, podporuje trávenie, chuť do jedla a má antimikrobiálne účinky.
ZUZANA MALINOVSKÁ
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.