V poslednom mesiaci roka včelár bilancuje výsledky produkčnej sezóny, ktorá sa práve skončila a začína s prípravami na novú sezónu.
December je obdobím, kedy sa med najlepšie predáva. Toho roku je ho pomenej a jeho cena už od septembra stúpa. Záujem je hlavne o kvetové, lúčne a zmiešané medy, ktorých cena z júlových 48 až 50 korún za kilogram (vo veľkom), môže prekročiť v decembri aj 70 korún za kilogram. Chybou je, že väčšina včelárov odpredá svoj med vo veľkom hneď po jeho vytočení a ponechá si iba malé množstvo, ktoré odpredá drobným zákazníkom z dvora. Tým stráca na výnosoch z odpredaja medu minimálne 10 až 15 percent (v minulých rokoch) a v tomto roku to môže byť až 40 percent. Ani obilie sa však nepredáva hneď po žatve. A nepredá ho hlavne ten, kto rozmýšľa a počíta. Prečo sme my, včelári, iní?
Úroda medovicových medov, ale i zmiešaných, bola toho roku u nás, ale i v Čechách takmer nulová a preto je dopyt po ňom veľmi veľký. Za kvalitné medovicové medy, či už zo smreku alebo listnáčov, je ochotný trh platiť i 200 korún za kilogram. Ekonomické analýzy i v oblasti včelárstva sú veľmi dôležité.
Závisí od nich rozvoj oboru a je veľmi smutné, že máloktorý z nás vie odhadnúť či spočítať, za koľko vyprodukuje kilo medu. Nevytvárajú sa žiadne rezervy z hospodárenia, nerealizujú sa odpisy, či oprávky majetku.
Vinou samotných včelárov, ale i výkupcov sa z oboru odčerpáva 40 až 50 miliónov korún ročne - už niekoľko desiatok rokov. To sa odráža na technickom vybavení včelárov základnými výrobnými prostriedkami, na modernizácii, ale i v kvalite včelích produktov. Za posledné dva roky sa síce cestou Národného programu rozvoja slovenského včelárstva "napumpovalo" do odvetvia 30 až 34 miliónov. Je to však žalostne málo na dobehnutie zameškaného a i na prioritách v oblasti čerpania je potrebné čo to upraviť, aby investované prostriedky vytvorili hodnoty trvalejšieho charakteru a čo najmenej prostriedkov sa "prejedlo".
ING. TIBOR JÓKAY
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.