na rube páperisté, prílistky sú opadavé. Kvety sú v v pazuchách listov a tvoria vajcovité jahňady, okvetie zdužnatie a uzaviera drobné nažky a celok tvorí vajcovito valcovité súplodie. Kvety sú štvorpočetné. Samčie majú zelenkasté voľné okvetie a štyri tyčinky, samičie majú voľné okvetné lístky brvité a vrchný semenník nesie chlpatú bliznu. Súplodie je červené alebo purpurovočierne.
Je to strom pôvodný v Prednej Ázii a u nás dlhodobo pestovaný. Okrem toho, že je to kvalitné ovocie, je moruša aj liečivá rastlina. Zbierajú sa plody, z ktorých sa robí šťava, kompót a sirup, prípadne aj víno.
Plody obsahujú množstvo cukrov, ovocné kyseliny, pektíny a minerálne látky. Je to mierne laxatívum, expektorans a zdroj osviežujúciho sirupu. Zriedka sa zbierajú aj listy. Obsahujú uhličitan vápenatý, adenín, asparagínovú aminokyselinu, glukózu, minerálne soli, triesloviny. Regulačne pôsobia na hladinu cukru pri cukrovke a užívajú sa aj pri chorobách slinivky brušnej. Robí sa z nich odvar alebo sa užívajú ako prášok.
VLASTIMIL MIKOLÁŠ
Autor: Moruša čierna
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.