2008 celkom v poriadku. Azda až na tú drobnosť, že sám by nemal kradnúť "copyright". Originál, že "ako sa kradlo za Mečiara, tak sa kradne za Dzurindu", pochádza od Fedora Flašíka a predseda KDH by mu za zneuctené autorské práva mohol poslať aspoň fľašu... No. Marketingové slogany k prednostiam KDH nikdy nepatrili. (Teda s výnimkou Lipšica: napr. "mafiafriendly").
"Tendre", či čo to je, v rezorte Janušeka, sú akoby figurálna drobnokresba pre tých, ktorí by nerozumeli hovorenému slovu. Je veľmi sporné, či sa dnes kradne viac ako za Mečiara, čo možno chcel Hrušovský naznačiť. Avšak, čo nesporné je, že sa kradne omnoho transparentnejšie. To je veľké plus novej doby. Zmluva s firmou Avocaat za 20 miliónov na "právne služby", napríklad, už ani nepredstiera (teda podľa toho, čo o nej vieme), že ide o nejakú zákazku, ktorá sa akože realizuje. Na zmluve, nad ktorou sa Úrad pre verejné obstarávanie až prekvapil, že ju vypracoval niekto iný, je vidieť, že tu už ani nejde o tzv. predražovanie, ale čisto fiktívne tituly, ktorých plnenie "blízka" kancelária fakturuje štátnemu objednávateľovi. K transparentnosti zásadne prispieva i skutočnosť, že sa nevytvára akási umelá hmla okolo identity "dodávateľov", čo býva veľká neresť iných demokracií (médiá zabijú spústy času v obchodných registroch a pod.). Slota napr. sám uviedol, že z určitej firmy "vyhnal" priateľa. Rozumiete; aby už nikto nemohol povedať, že hrabe do vlastného vrecka. Hahahaha. V Transparency International môžu len zavýjať.
Svojou zlatou porciou k priehľadnosti a lepšej čitateľnosti prostredia prispel v roku 2008 sám premiér, ktorý v súvislosti so "sociálnymi podnikmi" zadeklaroval, že "vládna koalícia nebude postihovať vlastných poslancov za to, že si plnia povinnosti vyplývajúce z ich mandátu a politického zmýšľania". Keďže toto sa dá chápať ako doktrína, povedzme pri čerpaní eurofondov, nastala na Slovensku hodnotová diferenciácia medzi straníckym a rodinným klientelizmom. Pravda, teoreticky zostáva sporné, či Zamedia, Avocaat a Doxx, ale napr. aj LM-Real (Čierna Voda) a podobne, sú firmy stranícke alebo, hm, rodinné... Transparentnosť však je.
Inak, zase až taká svetová revolúcia sa nedeje. Dzurindovej koalície by sa tiež dalo opýtať, že kto robil napr. informačnú kampaň na dôchodkovú reformu, alebo tiež informačnú na ministerstve Simona o "využívaní eurofondov". Špeciálne o KDH platí, že o korupcii a klientelizme budú rozprávať hodiny a dni, kým nepoviete heslo "Siemens" a nočné lampy Bratislavy... Až taký prelomový ten rok v kradnutí nebol. V princípe platilo, platí a bude platiť, že tam, kde sa vyskytne zmluva s právnou kanceláriou či reklamnou, mediálnou agentúrou, ide v podstate vždy o (čiastočné či totálne) vyvádzanie peňazí na súkromné adresy.
PETER SCHUTZ
"Nesporné je, že sa kradne omnoho transparentnejšie."
Autor: šč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.