pôsobí odhadovaná nákladnosť, teda 4 až 6 miliárd eur, naozaj impozantne. Tých 180 miliárd v dnešných korunách sú asi dve pätiny výdavkov rozpočtu, alebo niečo medzi tretinou a štvrtinou celého štátneho dlhu.
Kým dostavba Mochoviec (JEMO) sa dala ("prežrieť", Ficov piaty článok JEBO (Jadrová elektráreň Bohunice) je výrazne problematickejší tým, že ho ide stavať rovno vláda. Teda cez štátny podnik, ale to je fuk. Kým JEMO sa má financovať z prevádzkového zisku SE (čo zaiste nebude bez vplyvu na ceny elektriny), čiže zásadnú ťarchu ponesie Enel, JEBO je priame angažmán daňových poplatníkov. A to v momente, keď sa nedá ani tušiť ako finančná kríza oholí Slovensko. A, po druhé, do akej miery ovplyvní (prepíše) táto vydarená kríza trendy zvyšovania spotreby, ktoré sú dané nielen expanziou priemyslu, ale i zmenami životného štýlu. Budú pokračovať, alebo sa zaseknú? To nikto nepovie, rok 2009 je najväčšia záhada hneď po Stonehenge a UFO z Rosswellu.... Táto situácia je viac ako zrelá, aby normálna, minimálne zodpovedná vláda na čokoľvek "strategického" dnes ani nepomyslela. Všetky scenáre spred troch mesiacov, vrátane "energetickej bezpečnosti", sú vzduch a vata. Pritom ten istý Fico si "myslí" (to sa dá len hlavou), že "čelíme následkom hospodárskej krízy, ktorá svojím rozsahom prekonala krízu z 30. rokov minulého storočia". A ide budovať novú vežu s jadrom.
Poľahčujúcou okolnosťou sa nezdá ani rozdelenie rizika s minoritným partnerom. Tým bude ČEZ. Ak prekročíme "detail", že Čechov vybrali bez medzinárodnej súťaže, iste je to stokrát prijateľnejšie, ako keby po nejakom zmanipulovanom tendri začali stavať JEBO Rusi. (Alebo aj nezmanipulovanom.) Geopoliticky je ČEZ najlepší z možných výberov. Avšak čo sa týka nákladov, netreba podliehať fatamorgáne, že ak do biznisu ide taká skvelá firma, tak to majú spočítané. No. ČEZ nie je "obyčajný" štátny podnik. ČEZ je štát v štáte, ktorý si obmotal okolo prsta celú českú politickú triedu, a robí si de facto čo chce. Teda aj investuje (Bulharsko, Rumunsko, Srbsko). Má z čoho, rok čo rok zdražuje elektrinu.
Memorandum Topolánek-Fico o liberalizácii trhu a prepojení vedení, ktoré bolo pri tejto príležitosti podpísané, je napriek všetkému dobré a zaslúži podporu. Aby bolo jasné; autor netvrdí, že JEBO je stopercentný omyl. A že na koalíciu skorumpovaných politikov a ČEZ-u zareveme ako ten lev z Metro-Goldwyn-Mayer. Nie. Slovensko môže aj perfektne zarobiť na tom, že v Európe, paralyzovanej zelenou agendou, sa elektrárne nestavajú. To je takisto nezodpovednosť, dokonalý rub Ficovho fanatizmu. Povedané je len toľko, že teraz rozhodnúť o stavbe za 180 miliárd, pričom realita bude minimum dvojnásobok (autor staví tri svoje mesačné príjmy v roku 2020), bez najmenšieho tušenia nie o tom, čo bude v roku 2020, ale zajtra, je nemalý hazard.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.