očakávajú vyše troch miliónov. Najväčší trh je pred mestskou radnicou. Jej okná sa zmenili na obrovský adventný umelecký kalendár, do ktorého každý deň pribudne jedno umelecké dielo. V jednom z okien je učené miesto pre obraz maliarky Saši Makarovej, rodáčky z Košíc.
VIEDEŇ/KOŠICE. Na 170 ročnom a 27 metrov vysokom vianočnom strome pred radnicou sa denne rozsvecuje tisíc žiaroviek a celý trh v svetelnej výzdobe do desiatej večer poskytuje rozprávkový pohľad.
Atrakcie pre všetkých
V betleheme pod vianočným stromom každý deň, do konca adventu, prečíta anjel deťom rozprávku, v budove radnice môžu deti piecť perníky, koláče a vyrobiť v dielni vianočný darček, vonku sa aj prejesť sladkosťami od výmyslu sveta. Všade voňajú pražené mandle v čokoláde, med, punč. V tomto roku je hitom pre Slovákov višňový. Všetky druhy podávajú v rovnakých šálkach na všetkých trhoch, takže ich možno na hociktorom vrátiť - sú zálohované.
Dospelým chutia povestné klobásky, obrovské buchty a vianočné špeciality. Naši - ktorých je tu toľko, že sa čudujeme, ako aj Čechov - nemajú jazykové problémy vďaka tabuliam informujúcim o tovare a všetkom možnom v slovenčine. Pre slovenské a české deti je v Detskom múzeu v zámku Schönbrunn slovenská sprievodkyňa. V sídle Habsburgovcov priblížili návštevníkom Vianoce cisárskej rodiny aj s rozprávaním ich príbehov. Zážitkom pre deti je jazda na bričke s poníkmi a Mikulášom v úlohe kočiša na vláčiku, secesnom kolotoči v historickom parku starej nemocnice. Koncerty stredoeurópskych zborov a hudobných telies, výstavy unikátov európskych majstrov umeleckých remesiel dávajú trhom medzinárodný punc.
Unikátna iniciatíva
Pred radnicou je stále poriadna tlačenica a večer je každý zvedavý na otvorenie okna adventného kalendára. Tento projekt po prvýkrát realizovalo mesto Viedeň v roku 1966 a predstavuje unikátnu iniciatívu vo svete: spája lásku, umenie a účinnú pomoc tým, ktorí ju potrebujú. Je to najväčší adventný kalendár na svete, prezentujúci súčasné rakúske výtvarné umenie, pomoc akcii "Svetlo v temnotách" a oslavujúci sviatky lásky a pokoja. Na prvom poschodí radnice sa v 24 oknách, vedúcich na námestie, každý deň objaví nový obraz a na najvyššom okne svieti číslo, označujúce počet dní, ktoré ešte zostávajú do konca adventu.
Zväčšeniny obrazov žiaria z radnice doďaleka a na Štedrý deň zažiari na okne veže namieste čísla 24 obraz Saši Makarovej "Som šťastný anjel". Obrad otvárania okien každý večer vysiela televízia ORF. Partneri projektu a každého okna odovzdajú finančný obnos za umelecké diela Svetlu v temnotách, ktoré pomôže vyčariť vianočnú pohodu mnohým chorým a strádajúcim.
V kalendári je štvrtýkrát
Saša Makarová je v kalendári na radnici už štvrtýkrát. Je Košičanka, no jej tvorbu poznajú v Rakúsku, Nemecku, Taliansku a inde v Európe, v Košiciach mala spoločnú výstavu so svojím otcom, už nežijúcim Štefanom Makarom pred 13 rokmi. Na september pripravili výstavu jej obrazov Múzeum Vojtecha Löfflera v Košiciach, predtým sa však predstaví v Bratislave, v januári vo Ferrare v Taliansku aj vo Viedni. Jej súčasná tvorba predstavuje ženu, nie však ako tradičný portrét, ale v spojitosti s príbehom, či je to byzantská madona, Indka, Japonka, Tibeťanka, súčasná moderná žena. Vychádza z prostredia, preto sú príbehy jej žien autentické. Poznala ho na študijných cestách po absolvovaní Vysokej školy umeleckého priemyslu vo Viedni aj vďaka štipendiu ministerstva pre vedu ako talentovanej a najlepšej študentke. Preto Nepál, Laos - Vietnam, Čína, Tibet, India sú reálnym zdrojom inšpirácie. Jej obrazy sú zapamätateľné predovšetkým nezvyčajnou farebnosťou a harmónii farieb. Historici umenia hovoria, že je to slovenská farebnosť. Autentičnosť a farebnosť považuje za veľmi dôležité a hovorí: "Umenie musí byť autentické, lebo ak nie je, nemá potom výtvarné dielo hodnotu, je to iba marketing. Farby, farebnosť hrajú dôležitú úlohu, aby spolu harmonizovalo a maliar musí dať do svojho obrazu dušu, aby tento ďalej žil."
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.