Šéfa SDKÚ chceli stíhať, prokuratúra to nedovolila
Polícia chcela v lete obviniť Mikuláša Dzurindu z ohovárania Roberta Fica. Prokuratúra to zastavila, porušila by sa tým podľa nej sloboda prejavu.
BRATISLAVA. Výroky predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu z decembra minulého roku o vinici premiéra Roberta Fica mohli mať súdnu dohru. Polícia chcela bývalého premiéra obviniť z trestného činu ohovárania.
Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii Slavomír Laho poslal v lete tohto roku žiadosť generálnemu prokurátorovi, aby požiadal o zbavenie poslaneckej imunity Dzurindu. Následne ho chcel obviniť z trestného činu. Nestalo sa to len preto, lebo špeciálna prokuratúra ani generálny prokurátor Dobroslav Trnka s takýmto postupom nesúhlasili.
Na Dzurindu podal trestné oznámenie Fico predovšetkým preto, že prirovnal nákup jeho vinice v Bratislave ku kauze Veľký Slavkov, po ktorej musel odvolať proti vôli Vladimíra Mečiara ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu.
"Je úplne jasné, že ide o presne ten istý príbeh, ako sa odohral medzi babičkou z okresu Michalovce, firmou blízkou Vladimírovi Mečiarovi a HZDS a tými lupičmi, ktorí získali pozemok vo Veľkom Slavkove," povedal o Ficovej vinici Dzurinda. To podľa premiéra mohlo "značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov".
Polícia: Vedel, že klame
Stotožnil sa s tým aj policajt, ktorý prípad vyšetroval. Proces vo Veľkom Slavkove označil za koordinovaný, keď reštituenti dostali pozemky od Slovenského pozemkového fondu zrejme len vďaka tomu, že sa zaviazali následne ich predať súkromnej firme za oveľa menšiu ako trhovú hodnotu.
Robert Fico kupoval vinicu podľa polície "bez vplyvu na štátne orgány", od súkromnej vlastníčky, ktorá ich predtým vlastnila už päť rokov. "Tieto dva prípady sú odlišné, čo zrejme Mikuláš Dzurinda vedel a následne ich porovnal a verejne zhodnotil v priamom prenose," napísal vyšetrovateľ.
Následne požiadal o jeho zbavenie imunity. Z prokuratúry však prišlo zamietavé stanovisko.
Nemal úmysel uraziť
"Pri posudzovaní vyjadrení Mikuláša Dzurindu je potrebné vziať do úvahy právo na slobodu prejavu, ktoré zahŕňa slobodu zastávať názor a prijímať a rozširovať myšlienky bez zasahovania štátnych orgánov," napísal prokurátor, ktorý dozoroval tento prípad.
Sloboda prejavu podľa neho chráni aj možnosť "vysloviť i nezávideniahodné zhodnotenie k osobe, i keď je zoči-voči k faktom takéto hodnotenie zveličené, neobjektívne alebo podané formou kritiky".
Jednou z potrebných súčastí trestného činu ohovávania je aj úmysel. Dzurinda na výsluchu povedal, že nemal úmysel Fica "uraziť ani znevážiť", že išlo len o kritiku. S tým sa prokuratúra stotožnila a stíhanie zastavila.
Hovorca Policajného prezídia Martin Korch včera povedal, že vyšetrovateľ vždy postupoval v súlade so zákonom. Dzurinda zastavenie stíhania komentoval tak, že politici zvyknú používať rôzne zbrane na osočovanie oponentov. "Predseda vlády sa rozhodol pre takýto spôsob zastrašovania, ktorý nefungoval," dodal. Samotný pokus polície obviniť ho komentovať nechcel.
Fico tvrdí, že z jeho strany nešlo o žiadne zastrašovanie. "Predseda vlády nepotrebuje nikoho zastrašovať a už vôbec nie lídra zdecimovanej opozície," povedal včera riaditeľ tlačového odboru Branislav Ondruš.
"Nebojí sa však obhajovať svoju česť aj právnymi krokmi, ak je zjavné, že opozícia či médiá používajú nekorektné údaje, nepravdivé fakty."
Premiér je podľa Ondruša presvedčený, že uznesenie vyšetrovateľa potvrdilo, že Mikuláš Dzurinda nemal pravdu, keď prirovnal Veľký Slavkov k premiérovej vinici. Dokazovať to má práve policajtova veta, že prípady vinice a prevodu v Tatrách sú odlišné.
"Práve toto konštatovanie usvedčuje Mikuláša Dzurindu z úbohého spôsobu, akým útočí na predsedu vlády," hovorí Ondruš. Fico podal proti zastaveniu stíhania sťažnosť, o ktorej prokurátor rozhodne v najbližších dňoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.