Vianočný stromček nie je hlboko vžitá tradícia, ako sa môžezdať. Na Slovensku sa začal udomácňovať až koncom 19. storočia.
BANSKÁ BYSTRICA. Zdajú sa vám vianočné reklamy a ozdoby na každom rohu otravné? Hovoríte, že pôvodný duch sviatkov sa vytráca a nahrádza ich agresívny marketing? Môžete mať pravdu, nie je to však novinka, ktorá je charakteristická len pre toto storočie.
Jeden z hlavných symbolov Vianoc - vianočný stromček napríklad nemá viac ako 400 rokov a už dávnejšie sa z neho stal vhodný marketingový nosič. Na Slovensko sa s nemeckým osídlením dostal až koncom 19. storočia, do dedinského prostredia až o niekoľko desaťročí neskôr.
Prvé zmienky o stromčeku sa objavujú okolo roku 1570 v kronike mesta Brémy. Po roku 1800 sa objavil na rakúskom cisárskom dvore a o pár desaťročí aj v Prahe.
"Zeleň u Slovanov symbolizovala vždy energiu a plodnosť, ale vianočný stromček je pre nás importovaný jav. Prišiel z Nemecka a do mnohých oblastí na Slovensku sa dostal až v medzivojnovom období," hovorí etnologička Katarína Koštialová.
Vianočné stromčeky a ich výzdoba sa stali veľmi rýchlo marketingovým ťahom, rovnako ako vianočné pohľadnice. Vznikli v roku 1843 náhodou v Anglicku, keď obchodník Henry Cole dal namaľovať pozdravy pre partnerov. Rozoslal ich a zvyšné kusy ponúkol obchodníkovi.
Tradičné darčeky pod stromčekom sú ešte mladší produkt trhu. Objavujú sa až v minulom storočí. Pôvodne boli darmi koláče a ovocie pre koledníkov. Posun Vianoc k marketingu pripúšťa aj etnologička. "Kedysi stromčeky zdobili jabĺčkami orechmi a staniolom, teraz už existujú programy, ktoré inštruujú, aká farba zdobenia stromčeka je módna, pričom mágia farieb bola niekedy veľmi silná."
Koštialová si dnes netrúfa odhadnúť, akú podobu budú mať Vianoce o niekoľko desaťročí, ale myslí si, že puto kresťanskej Európy s tradíciou narodenia Ježiša Krista, "nového začiatku", určite pretrvá. "Vianoce sú najkrajšie, najbohatšie, ale najmä najkomplikovanejšie sviatky roka z hľadiska výkladu v európskej kresťanskej kultúre," hovorí.
Komplikovanosť prináša prelínanie pohanského a kresťanského. Vianoce vznikli z pôvodne pohanských slávností znovuzrodenia slnka. Veľkú časť kultu absorbovalo postupne, a nie vždy bez problémov, kresťanstvo. Čo by podľa etnologičky malo pretrvať? "Zostanú darčeky, pretože to si ľudia ani trh nedajú zobrať. Možno som optimistka, ale zostanú aj tradičné jedlá."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.