Slovenské maratónkyne menili historický rebríček

Sportnet|29. dec 2008 o 00:00

KOŠICE. Pri bilancovaní výkonov slovenských maratóncov a maratónkyň v najťažšej atletickej disciplíne v behu na 42195 m, číže maratón za rok 2008

štatistici zaznamenali hlboký pokles výkonnosti u mužov a sľubné výsledky tria žien.

Nepriblížili sa

V kategórii mužov po odchode Róberta Štefka-os.rek. 2:09:53 h. do ČR a Marcela Matanina (2:17:23 h.) na starostovskú stoličku v Slov.Kajni sa k ich výkonom nikto ani nepriblížil. Paradoxne najrýchlejším slovenskýn maratóncom v roku 2008 sa stal 24-ročný Imrich Magyar (AK Nové Zámky) časom 2:25:55 h. dosiahnutým na maratóne v Bratislave. Druhý najlepší výkon roka zabehol 34-ročný Imrich Pástor (TJ Obalservis Košice), ktorý časom 2:26:05 h.. získal titul majstra Slovenska v maratóne v rámci 85. MMM. Pri svojom druhom maratónskom štarte v Dubline zabehol čas 2:28:51 h. Tento košický vytrvalec trénuje v amatérskych podmienkach a navyše sa venuje stavebným prácam, preto nemôže dostatočne využiť svoj výkonnostný potenciál v maratóne. Tretie miesto v slovenskom rebríčku obsadil Michal Kavacký (AK Kysucké Nové Mesto) za 2:27:13 hod. Okrem Pástora z východniarov prvú desiatku slovenského rebríčka uzatvára Marián Makara (BŠK Bardejov) časom 2:39:27 hod.

Sľubná premiéra

V kategórii žien dva najlepšie slovenské výkony roka dosiahli bežkyne z Banskej Bystrice žijúce v USA. Líderkou roka sa stala Zuzana Tomasová-rod.Šáriková (Hitec B.B.), ktorá v Houstone zabehla osobný rekord 2:39:26 hod., pričom sa zaradila na 2. miesto v historických maratónskych tabuľkách za Ľudmilu Melicherovú (2:33:19 h.). Na olympiáde v Pekingu dobehla s veľkými problémami za 2:49:39 h. Druhé miesto v slovenskom rebríčku 2008 si vybojovala 28-ročná Katarína Jánošíková (UMB B.B.), keď pri svojom maratónskom debute dobehla na 18. mieste na Newyorskom maratóne vo výbornom čase 2:42:57 h., ktoré ju radí na tretiu priečku v histórii. Sľubnú maratónsku premiéru mala v súčasnosti najlepšia východniarka 33-ročná Ingrid Petnuchová zo Stročína štartujúca za BŠK Bardejov. Na košickom MMM vybojovala majstrovský titul v maratóne a navyše zabehnutý výkon 2:48:23 hod. ju radí na tretiu priečku v tohtoročných tabuľkách a siedme miesto v historickom rebríčku slovenských maratónkyň.