diplomatickú ofenzívu a argumentuje sebaobranou.
TEL AVIV/BRATISLAVA. Konflikt v pásme Gazy, ktorý včera pokračoval už tretím dňom a má na konte zatiaľ 313 mŕtvych a 1 400 zranených, je veľkým testom pre médiá aj propagandistické nástroje oboch strán. Nateraz je ťažké posúdiť, kto ho zvláda lepšie. Faktom však je, že verejná mienka sa vždy prikloní skôr k slabším. A Izrael to dobre vie. Ešte predtým, ako padlo rozhodnutie ukázať Hamasu tvrdú ruku, spustilo izraelské ministerstvo zahraničia tichú vysvetľovaciu kampaň. Povolalo z dovoleniek všetkých svojich kompetentných ľudí, najalo si hovorcov v hlavných svetových jazykoch a začalo vysvetľovať.
Izrael: Navine je Hamas
Izraelčania sa sústreďujú hlavne na to, aby zdôraznili, že za všetko môže Hamas. Ich argumentácia je takáto: Hamas odmietol predĺžiť prímerie, z ktorého profitovali obe strany konfliktu. Jeho ľudia pokračujú v odpaľovaní rakiet na Izrael, čo je neprijateľné. Dokonca aj budúci americký prezident Barack Obama vyhlásil ešte v lete počas svojej návštevy Izraela, že ak by niekto strieľal na jeho dom, bránil by sa. Dlhodobým problémom Izraela však je, že svet považuje jeho obranné akcie za prehnané, ak nie rovno za agresiu.
Médiá sa hnevajú
Súčasný konflikt v Gaze je navyše komplikovaný tým, že Izrael už týždne bráni hlavným svetovým médiám, aby mohli v Gaze pracovať. Vysvetľuje to obavami o bezpečnosť novinárov, čo však príliš neobstojí. Teraz to dokonca vyzerá tak, že do Gazy im vstup zakázal cielene, aby im zabránil pokrývať ofenzívu. Viacerí zahraniční korešpondenti v Izraeli v súkromných rozhovoroch spochybňujú úprimnosť aj pravdovravnosť Izraela. Hovoria: Ak Izrael tvrdí, že bombardoval strategické objekty Hamasu a laboratóriá na výrobu zbraní, prečo nedovolí nezávislým médiám prezrieť si ich a overiť si, či židovský štát neklame?
Na izraelskom Najvyššom súde už pár dní leží petícia zahraničných médií, v ktorej požadujú zákaz zákazu pokrývať udalosti v Gaze. Sudcovia si na ňu stále nenašli čas. Aj preto teraz väčšina spravodajstva z Gazy pochádza z arabských televíznych staníc, čo pre Izrael nie je dobrá správa. Aj mnohí agentúrni spravodajcovia sú palestínski externisti, často samotní obyvatelia pásma Gazy, ktorí sú v konflikte príliš citovo angažovaní.
Príliš drsné zábery
Televízia al-Džazíra svojim divákom prináša z Gazy "neupravovanú surovinu", plnú drastických záberov. Západné televízie tieto zábery zvyčajne zmäkčujú. Zábery al-Džazíry sú pre Hamas najlepšou propagandou, aj keď hnutie sa snaží. Súčasťou jeho psychologickej vojny proti Izraelu je najnovšia informácia, že pri izraelských leteckých útokoch zranili aj zajatého vojaka Gilada Šalita. To má znervózniť izraelskú verejnosť a údajne vytvoriť tlak na vládu, aby zastavila vojenskú kampaň. Hnutie Hamas je známe zastrašovaním novinárov a podobne ako libanonský Hizballáh aj tým, že za exkluzivitu žiada, aby informácia vyznela v jeho prospech.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.