Nemocnice na izolovanom palestínskom území nezvládajú nápor ranených.
GAZA/BRATISLAVA. Inokedy preplnené pásmo Gazy, ktoré patrí medzi najľudnatejšie a zároveň najchudobnejšie časti sveta, zíva prázdnotou. Ani stopy po predavačoch pistáciových orieškov či posedávajúcich pánoch s vodnou fajkou na brehu Stredozemného mora. Sem-tam podľa niekoľkých arabských novinárov, ktorí tam zostali a stali sa jedinými pozorovateľmi izraelských útokov, prefrčí auto so zranenými smerom k nemocnici či k cintorínu pochovať obete náletov.
V najväčšej nemocnici Šifa reportér BBC a obyvateľ Gazy Hamada Abú Quamar našiel štrnásťročného chlapca. Tínedžer s krvavou tvárou plnou bolesti si podľa neho ani napamätal, ako sa volá. Od soboty, keď Izrael začal bombardovať palestínske ciele, zomrelo vyše tristo ľudí a nemocnice nezvládajú nápor zranených. Lekári odmietajú ošetriť pacientov s ľahšími zraneniami. Situáciu komplikuje aj izraelská blokáda pásma Gazy. Nemocnice sú bez liekov, jedla aj paliva.
Univerzita terčom útoku
Väčšina palestínskych rodín sa posledné dni veľmi nevyspí. V meste stále počuť výkriky ľudí, ktorí prišli o príbuzných. Nájsť niekde chlieb trvá celé hodiny. Jedným z objektov, ktoré si izraelská armáda včera vybrala, bola aj Islamská univerzita v Gaze. Tá je plne pod kontrolou Hamasu a jeho protiizraelskej propagandy. Podľa izraelského denníka Haarec pri útoku zomreli štyria členovia Islamského džihádu, ktorý vyzýva na zničenie Izraela. Izraelskí piloti zbombardovali aj ďalšie symbolické ciele Hamasu, ako dom premiéra Ismaila Haníju.
Autor: MIREK TÓDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.