Napríklad nad číslami agentúry KMG International (ešteže o nej autor nepočul), podľa ktorej v miere pesimistických očakávaní je na tom Slovensko veľmi podobne ako Maďarsko. Hm. Konkrétne percentá nie sú ani podstatné, aby sa dalo k porovnaniu vyjadriť meritórnejšie, bolo by radno poznať metodiku. Avšak pri minimálnom vhľade do nálad u južných susedov sa urgentne žiada vyhlásenie, že vôbec porovnateľnosť "životných pocitov" ľudí v SR a MR navádza k alternatíve, že buď autor sám ničomu nerozumie, alebo je celé toto meranie jedno obrovské nedorozumenie.
Azda ešte senzačnejšie znie iný údaj, tentoraz autorizovaný priamo Štatistickým úradom: Dôvera v ekonomiku klesla na Slovensku v decembri 2008 najnižšie od marca 1997. No. Ak si odpustíme malé preháňanie, že v marci ´97 ekonomika na Slovensku ani neexistovala, tak ide o lapsus, ktorý sa zrejme nedá vysvetliť. Poukazovanie na "krízu", ktorá udrela v septembri, totiž ešte zlyháva na fakte, že parameter sa začal zhoršovať už na jar, keď síce príznaky v USA a inde paberkovali, ale slovenské podniky a spotrebitelia o nich teda tušiť veľmi netušili. Že? A podaktorí politici i analytici ešte živili predpovede dokonca aj o udržaní 10-percentného rastu... Uvidíme, čo k týmto skvelým číslam dodajú vianočné a posviatočné (zľavy!!) tržby v hyper- a supermarketoch. Vtip je aj v tom, že spotrebiteľské nálady majú akýsi súvis aj s politickými, pri ktorých ale vidíme, teda v porovnaní s érou Dzurindu, nárast dôvery či k inštitúciám (vláda, parlament, premiér), či k najsilnejšej vládnej strane... Že? Pri všetkej úcte ku "kríze" sa z informácií, ktoré ľudia všeobecne majú, naozaj nedá dopátrať dôvodu, prečo by mali byť menej dôverčiví, obozretnejší než napr. v rokoch 1998-2001... Pravda, minimálne od chaosu na akciových a menových trhoch vieme aj to, že ekonomické fundamenty a rozum sú, hm, v rozvodovom konaní...
Pochmúrne svetlo do temnôt azda vnáša ďalší výskum (SAV), ktorý tvrdí, že ľudia na Slovensku sú "extrémne opatrní", keďže svojim blížnym akosi všeobecne verí iba 12 percent ľudí. Kritérium dôvery, ktoré kleslo na Slovensku údajne najnižšie od roku 1991, je pritom naozaj kľúčové aj pre procesy v ekonomike (Eugen Jurzyca). Ak je pravdou, čo sa naznačuje (hoci od roku 1999 neexistuje porovnanie s inými krajinami), že viera v slušnosť a čestné úmysly druhých je na Slovensku užší profil ako inde, tak máme azda časť vysvetlenia pre iracionálne výsledky (výstrelky) iných výskumov, ale aj jednu z najhorších správ roka 2008. Na zmenu myslenia resp. predsudkov totiž žiadna reforma neexistuje. Pričom je jasné, že v krajine, ktorá musí investovať extra výdavky na zaistenie toho, aby slovo platilo, sa žije a podniká ťažšie ako tam, kde stisk ruky má stále svoju váhu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.