Príchodom roka 2009 sa Slovensko stalo 16. členom eurozóny, v ktorej tak bude spoločnú menu používať už viac ako 323 miliónov ľudí.
BRATISLAVA. Spoločná európska mena euro je už oficiálnym platidlom aj na Slovensku. Cesta SR k spoločnej európskej mene sa začala už 1. mája 2004 vstupom do Európskej únie. Podľa prístupových zmlúv totiž všetky nové členské krajiny musia euro prijať, aj keď v nich nie je presne stanovený termín, dokedy tak majú urobiť.
Počiatek: Systém funguje
Všetky základné systémy štátu sú po prechode na novú menu funkčné. "Hlavné systémy štátu
ako Štátna pokladnica, rozpočtové a daňové softvéry, fungujú. Momentálne neevidujeme žiadny zásadný problém," uviedol včera v Národnej banke Slovenska (NBS) minister financií Ján
Počiatek. Výraznejšie problémy neočakáva ani v ďalších dňoch. "Určite budú nejaké malé, lokálne problémy, ktoré sa budú musieť riešiť, ale myslím si, že to chce len trpezlivosť. Takže verím, že celý tento prechod prebehne úspešne," zdôraznil minister financií.
Zavedenie eura označil za významný míľnik v histórii Slovenska a veľmi dôležitú a dobrú správa pre jeho občanov. "Slovenská koruna fungovala úspešne 16 rokov a teraz dúfam, že ešte dlhšie obdobie bude fungovať a slúžiť Slovensku euro," dodal Počiatek.
Slovenské koruny budú v obehu platné ešte do 16. januára. Dovtedy budú všetci podnikatelia, inštitúcie a štátne orgány prijímať platby v hotovosti v korunách aj eurách, avšak vydávať budú iba v eurách. Neskôr bude možné slovenské bankovky a mince vymeniť už len v Národnej banke Slovenska (NBS) alebo v komerčných bankách. Tie budú korunové bankovky vymieňať do konca tohto roka a mince len do 30. júna. NBS však bude mince vymieňať až do konca roku 2013 a bankovky neobmedzene.
Bankomaty a terminály bez problémov
Celá sieť bankomatov ako aj platobných terminálov úspešne zvládla prechod na novú euromenu. Podľa Slovenskej bankovej asociácie (SBA) zapojenie siete kariet, bankomatov a POS terminálov do štandardného režimu prebehlo podľa plánu konverzie kartových systémov. "Sieť kariet, bankomatov a POS terminálov je od 2.00 plne funkčná tak, ako počas bežnej prevádzky. Výbery a
platby prebiehajú v eurách," informovala banková asociácia.
Konverzia siete platobných kariet, bankomatov a platobných terminálov na euro sa začala ešte v posledný deň minulého roka od 21.00. Podľa naplánovaného časového harmonogramu sa celá konverzia systémov ukončila do druhej hodiny ráno na Nový rok. Bankomaty tak ešte pár hodín pred koncom minulého roka vydávali slovenské bankovky a postupne pár minút po polnoci už len eurá.
Banky aj počas víkendu
Záujemcovia o výmenu slovenských korún za eurá budú môcť využiť bezplatné zmenárenské služby bánk aj počas víkendu. "V dňoch 3. a 4. januára 2009, minimálne v čase od 10. do 14. hod., budú otvorené vybrané pobočky bánk a bude v nich možné uskutočňovať výmenu slovenských peňazí za eurovú hotovosť," informuje Slovenská banková asociácia (SBA).
Zároveň však upozorňuje, že ostatné bankové služby vrátane výberov a náhľadov do účtov budú neprístupné. Vybrané pobočky bánk budú otvorené aj nad rámec minimálneho času a aj 6. januára, ktorý je dňom pracovného pokoja.
Dnes je pracovný deň a pobočky väčšiny bánk budú otvorené ako v každý iný pracovný deň. Počas víkendu 3. a 4. januára banky otvoria takmer tretinu (32 %) svojich pobočiek. "Presný zoznam otvorených pobočiek nájdu klienti na web stránke svojej banky. Od 5. januára bude celá sieť
pobočiek bánk poskytovať štandardné produkty a služby," dopĺňa SBA. V čase do 4. januára (vrátane) je činnosť na pobočkách bánk obmedzená minimálne na výmenu slovenských korún za eurá v hotovosti alebo vkladom na bankový účet. Banky uskutočňujú bezodplatnú výmenu bez obmedzenia na počet predložených kusov bankoviek a mincí ďalej až do 19. januára.
NBS a banky môžu po 19. januári obmedziť bezodplatnú výmenu slovenských korún na eurá v prípade, ak pri jednej výmene klient predloží viac ako 100 kusov slovenských bankoviek a 100 kusov slovenských mincí.
(sita, tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.