LONDÝN/ANKARA/PRAHA. Podľa včerajších vyjadrení predstaviteľa tureckého ministerstva energetiky krajina zaznamenala pokles dodávok zemného plynu v priemere o 5 %, čo však zatiaľ nespôsobuje žiadne problémy so zásobovaním. Turecko je tak piatou krajinou po Poľsku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku, ktoré o znížení dodávok informovali v sobotu.
Rusko obvinilo Kyjev, že kradne
Rusko obvinilo Kyjev, že kradne plyn z tranzitu určeného pre krajiny strednej a západnej Európy. Ukrajina však z poklesu dodávok obvinila Gazprom, ktorý zatvorením kohútikov Ukrajine znížil tlak v hlavnom potrubí, a tým podľa nej skomplikoval tranzit suroviny ďalej na západ. Rusko odpojilo Ukrajinu od plynu najmä pre nedohodu o nových cenách za plyn pre tento rok. Ukrajina minulý rok platila 179,5 USD/1000 m3, no Gazprom žiada zvýšenie až na 418 USD/1000 m3. Rusi potvrdili, že pred koncom roka boli ochotní zvýšiť ceny len na 250 USD/1000 m3, ale keďže Kyjev nebol ochotný rokovať, rozhodli sa žiadať cenu blízku tej, ktorú platia v priemere krajiny Európskej únie. To by však podľa šéfa ukrajinskej firmy Naftogaz Oleha Dubynu znamenalo pre krajinu prakticky humanitnú krízu. Ukrajina má problémy aj v dôsledku finančnej krízy a už musela požiadať o záchranný úver Medzinárodný menový fond. Kyjev je ochotný ísť maximálne na 235 USD/1000 m3, čo je veľmi málo v porovnaní s dnes požadovanou cenou Gazpromom a je to menej aj v porovnaní s pôvodne navrhovanou cenou zo strany Rusov ešte pred krachom pôvodných rokovaní.
Plyn bude aj v prípade krízy, sľúbil Vondra
Do Európskej únie môže ďalej prúdiť plyn, aj keď sa Ukrajina a Rusko nedohodnú. Na tlačovej konferencii v Prahe to vyhlásil podpredseda pre európske záležitosti Alexander Vondra po rokovaní s výkonným riaditeľom Gazpromu Alexandrom Medvedevom kvôli dodávkam plynu na Ukrajinu a do krajín Európskej únie. EÚ podľa jeho slov odmieta v spore ruského Gazpromu s Ukrajinou, ktorý problémy spôsobil, hrať rolu arbitra. "Odmietame však byť účastníkmi alebo arbitrami tohto sporu. Nebudeme meniť svoju pozíciu, pretože nepoznáme všetky zmluvy, ktoré strany spájajú a ktoré obe strany považujú za dôverné," prehlásil vicepremiér.
Európa má alternatívy
Európa má spôsob, ako zabezpečiť dodávky plynu, aj keď sa ruský plynársky obor a tranzitná krajina nedohodnú, odkázal Vondra. Téma dodávok plynu bude hlavným krokom i pri rokovaniach Európskej únie. "Záväzky odberateľom voči ČR i EÚ musia byť dodržané. Som veľmi rád, že nás Gazprom uistil, že chce záväzky dodržať," uviedol Vondra. Gazpromu podľa jeho slov veľmi záleží na tom, aby Európa patrila k spokojným zákazníkom. "Verím, že budú schopní sa rýchlo dohodnúť. Je to v záujme všetkých strán," skonštatoval Vondra. Zároveň uviedol, že Európska únia má nástroje, ako dlhodobé poklesy dodávok plynu riešiť, ak sa strany v blízkej dobe nedohodnú. "Je možné diverzifikovať trasy a dodávateľov." Zatiaľ však podľa jeho slov nie je dôvod na obavy. Podľa Vondru plánuje Česká republika v súvislosti s predsedníctvom EÚ podniknúť niekoľko krokov, ktoré pomôžu vážnu situáciu prekonať. Na zvolanom mimoriadnom zasadnutí plánuje nielen informovať o kontaktoch s ukrajinskou a ruskou stranou, ale tiež navrhnúť niekoľko rýchlych riešení. "Zároveň do oboch krajín vyšleme skupiny odborníkov," sľúbil Vondra. Podľa Vondru môže Európa využiť iných ruských dodávateľov severnou cestou alebo kupovať plyn zo strednej Ázie a blízkeho Východu, ktorých plyn by sa opäť dopravoval južnou cestou. Diverzifikáciu zdrojov a transferových ciest plynu Vondra označil za jednu z hlavných tém českého predsedníctva EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.