Korzár logo Korzár
Streda, 16. október, 2019 | Meniny má Vladimíra
Nájdete nás na webe

Skákanie je jeho životným štýlom

K motorkám privoňal už v troch rokoch a viac ako motokros ho lákalo skákanie, pri ktorom sa snažil vystrúhať nejaký trik, aby pobavil divákov pri

trati. Stal sa najmladším jazdcom, ktorý v štrnástich rokoch dokázal skočil backflip (salto vzad). O koho ide? O jedného z najväčších talentov vo freestyle motokrose 17-ročného Petra Piláta.

KOŠICE. V posledných rokoch sa tento extrémny šport čoraz viac dostáva do povedomia divákov, ktorí sú pre novodobých gladiátorov tou najlepšou drogou. Tomuto extrémnemu športu prepadol v rannom veku aj Petr "Pilník" Pilát, ktorý vlani absolvoval viacero podujatí v zahraničí a v seriáli Red Bull X Fighters skončil na 8. mieste. Pre vychádzajúcu hviezdu svetového freestyle motokrosu môžeme považovať účasť na tomto podujatí za krst ohňom. Rôznymi skokmi, saltami dostal na svoju stranu divákov a 45-tisícový kotol v Mexiku skandoval jeho meno po každom novom skoku. Ako priznal, do varu ich dostal backflipom, do ktorého sa odrážal s oboma nohami na jednej strane motorky. V závere uplynulého roka získal po druhý raz v pražskej Sazka aréne gladiátorsky meč a výkonom zatienil viaceré zahraničné hviezdy. Na mladého jazdca FMX sa môžeme tešiť koncom tohto mesiaca aj v metropole východu, kde sa uskutoční Sony Ericsson Freestyle Kings.

Odkedy sa venuješ motorkám?

"K motorkám a motorizmu mám veľmi blízko. Môj 'taťka' jazdil a keď som sa narodil, akoby to bolo predurčené, že budem pokračovať v jeho šľapajach. Z jeho rozprávania viem, že už v troch rokoch som začal jazdiť na malej motorke a postupne som skúsil motokros. Mal som istú výhodu, lebo asi 5 kilometrov od nášho domu býval Petr Kuchař, ktorý patril k dobrým motokrosárom. Neskôr bol pri zrode freestyle motokrosu v Česku. Skamarátili sme sa a postupne mi začal radiť. Spoločne sme trénovali a stal sa aj mojím trénerom. Stali sa z nás veľkí kamaráti. Zo všetkého mal najradšej skákanie, keď po vyhraných pretekoch mohol pri dojazde do cieľa zamávať divákom. Bol to pre neho veľký zážitok. Postupne aj pre mňa, keď som mohol pri skoku roznožiť nohy a diváci tlieskali. Strašne sa mi to páčilo. V rokoch 1999 a 2000 prišiel Kuchař s nápadom, že by sme mohli, podobne ako v Amerike, začať jazdiť freestyle motokros, postaviť rampu a trocha sa vyšantiť na motorke. Peter to vyskúšal a mne sa to tiež veľmi páčilo. Bolo to super, ale stále som ešte jazdil motokros. Až v roku 2005, keď som v jeho závere skočil svoj prvý blackflip a stal som sa najmladším jazdcom, ktorý ho zvládol, som sa začal naplno venovať iba freestyle motokrosu. V roku 2008 som začal jazdiť množstvo pretekov doma aj v zahraničí."

Kto je tvojím veľkým vzorom a trénerom?

"Radami mi dosť pomáha Peter Kuchař, ktorého beriem nielen ako najlepšieho kamaráta, ale aj trénera. Samozrejme, nesmiem zabudnúť ani na môjho otca, ktorý mi od malička veľmi pomáhal. Čo sa týka jazdeckého vzoru zo zahraničia, tým je Američan Travis Pastrana."

Ako sa odstupom času pozeráš na uplynulú sezónu? Splnila tvoje očakávania?

"Uplynulý rok dopadol veľmi dobre. Po prvé som nemal žiadne zranenie a mohol som stále jazdiť a skákať. Je to veľká výhoda pre jazdca FMX, ak sa nemusí liečiť zo zranení. Dosiahol som viacero dobrých výsledkov v seriáli Red Bull X Fighters. Zúčastnil som sa podujatí v Mexiku, v Španielsku a Nemecku. Bol to pre mňa niečo iné a získal som nové skúsenosti. Skákal som aj na kvalitne obsadenom podujatí vo Švajčiarsku. Potešilo ma, že som dostával pozvánky na významné preteky, čo považujem za veľký osobný úspech. Jazdil som aj doma na menších akciách a exhibíciach. Počas celého roka ich bolo skutočne dosť a vôbec som sa nenudil. V lete som pre deti pripravil freestyle motokros a BMX na bicykloch, bola to veľká sranda a veľmi ma to bavilo."

Na ktoré preteky ti zostali najlepšie spomienky a kde sa ti najviac darilo?

"Nedokážem posúdiť ,kde sa mi jazdilo úplne najlepšie. Skôr som mal veľkú radosť z toho, že som sa zúčastnil veľkých pretekov v Mexiku, Nemecku, Švajčiarsku a na začiatku decembra Gladiators Games v Prahe. Bola to veľmi pekná akcia, kde o víťazovi rozhodoval divácky potlesk. Zostal som prekvapený, že najväčší patril mne a vyhral som. Mal som z toho naozaj obrovskú radosť. Ak si premietam v hlave celú sezónu, neviem tak narýchlo popísať najlepší zážitok sezóny. Celá bola veľmi dobrá."

Patríte k najmladším jazdcom, ako vás berú súperi?

"Neviem posúdiť, ako ma berú súperi, ja mám pred každým z nich rešpekt. Tento šport nemôže robiť hocikto, lebo pretekár musí mať pred skokom všetko dopredu naplánované. Mal som možnosť byť týždeň s Pastranom a keď som videl, ako detailne má prepracované skoky a triky, zostal som v nemom úžase. V sezóne som skákal rôzne triky, medzi ktorými bol aj backflip, ktorý sa mi veľmi páčil. Kuchař ho už skákal a povedal som si, že by sa to dalo natrénovať. Začal som to skúšať na bicykli a keď sa mi darilo, tak sme to skúsili aj s motorkou. Po niekoľkých tréningoch som sa ho naučil a po prvý raz som ho na verejnosti skočil v Prahe v roku 2005. Ani som to nevedel, že som najmladší, kto tento skok zvládol, ale na podujatí to začali hneď vyhlasovať. Vôbec nebolo mojím cieľom ho skočiť, ale tak akosi to vyšlo a mal som z toho nesmiernu radosť. Po tomto skoku nastal istý zlom a začal som sa freestyle motokrosu venovať viac."

Bolo ťažké zvládnuť náročné triky a saltá?

"Najviac mám radosť z backflipu, na ktorý idem na rampu s obidvoma nohami na jednej strane motorky a robím salto a dopadám na rovnakej strane motorky. Tento trik ukázal tuším v roku 2004 jeden Američan, ktorý pri prvom pokuse spadol a druhý sa mu už podaril. Od tej doby to už nikto neskúšal a mňa začiatkom minulého roku napadlo to vyskúšať. Naučil som sa tento trik a zvládam ho vcelku v pohode."

Koľko času obetuješ tréningu a nácviku jednotlivých skokov?

"Trénovať počas zimy je v našich poveternostných podmienkach ťažké a vonku sa to veľmi nedá. Aj preto musíme za tréningom vycestovať za hranice, kde sa dá skákať. Ak sú nejaké akcie, tak pred ich začiatkom môžeme trocha trénovať, ale nie je to veľká sláva. Skôr si môžeme precvičiť jednotlivé skoky. Rovnako v lete netrénujem celý deň, chodím do školy a na motorku sa dostanem až prídem domov. Ak je pekné počasie a môžem počas týždňa trikrát trénovať aspoň hodinu a pol tak je to veľa a prehnal som to. Počasie na freestyle motokros musí byť pekné, nesmie fúkať silný vietor ani byť mokro, a to nie je každý deň."

Ako vyzerá deň študenta?

"Škola je dôležitá, preto ju nemôžem zanedbávať. Učitelia to nejako berú, že som športovec. Učenie, tréning aj samotné súťaže musím skĺbiť tak, aby som to zvládal čo najlepšie. Zatiaľ sa mi to darí a verím, že všetky povinnosti budem zvládať v pohode aj naďalej.

Kde by si najradšej relaxoval?

"Veľmi rád oddychujem pri počúvaní hudby, ale asi najlepšie si oddýchnem niekde pri mori, kde môžem bezstarostne vylihovať. Mám rád aj Vianoce, počas ktorých vládne všade taká pohoda a dokážem sa uvoľniť."

Na dvere opäť klope halová sezóna a koncom tohto mesiaca budeš súťažiť v Košiciach v rámci Ericsson Freestyle Kings.

"Už sa na to veľmi teším a verím, že to bude super akcia, ako vlani. Nemám teraz kde trénovať a iste neukážem nejaký nový trik, ktorý doteraz nikto z divákov nevidel. Ak by sa mi podarilo v najbližších dňoch ešte vycestovať von a trénovať, bolo by to super. Išlo by však skôr o precvičenie si starých trikov, lebo nebude čas na nácvik nových. V Košiciach by som chcel odskákať všetky skoky, ktoré mám vo svojom repertoári a domnievam sa, že nie sú zlé. Už teraz môžem povedať, že dvojité salto nech odo mňa nikto nečaká. (smiech).

Bol si niekedy v metropole východného Slovenska?

"Počul som, že vlani bola super atmosféra v Košiciach a už sa teším na divákov. V Košiciach som ešte nebol a preto mám dvojnásobnú radosť z toho, že budem skákať v novom prostredí."

Vizitka

Meno: Petr Pilát

Prezývka: Pilník

Dátum narodenia: 12. 3. 1991

Bydlisko: Pyšel (ČR)

Povolanie: študent

Záľuby: extrémne športy

Športový vzor: Travis Pastrana

Obľúbený trik: každý nový

Motocykel: KTM 250

Motto: Žije aby jazdil, jazdí aby žil

JAROSLAV GLOVIČKO

V Steel aréne opäť Freestyle

Po roku bude hokejová Steel aréna opäť patriť Freestyle motokrosu, ktorý si získava početné publikum. Minuloročný úspech Freestyle motocrosse FREESTYLE KINGS v metropole východu dal zelenú organizátorom okolo Jozefa Murína aby koncom tohto mesiaca 23. 24. januára pripravili ďalší ročník veľkolepá show pod názvom Sony Ericsson Freestyle Kings. Svoje triky, skoky a saltá v Košiciach ukážu viacerí svetoví aj európsky rideri, pričom po roku sa k nám vráti úradujúci majster sveta Francúz Remi Bizouard, ktorý vlani u nás vyhral. Okrem neho účasť prisľúbil Šapniel Eugenio Zafra, Nemec s českými koreňmi Lukas Weis, Japonec Kota Kogimura či Poliak Bart Oglaza. Okrem nich sa pokúsi košickú Steel erénu dostať do varu aj vychádzajúca česká hviezda 17-ročný Petr Pilát. "Domnievam sa, že diváci aj teraz zažijú strhujúcu atmosféru v súťaži zaradenej do seriálu Sony Ericsson Freestyle Kings, ktorý bude zároveň aj pohárom AEPRO i kvalifikáciou na FIM majstrovstvá sveta vo Freestyle motocrosse," prezradil riaditeľ pretekov Jozef Murín.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov?
 2. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant
 3. Kedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?
 4. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci
 5. Podnikateľský úver, s ktorým ušetríte
 6. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 7. Aj s SUV môžete jazdiť ekologicky a ekonomicky
 8. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 9. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 10. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 1. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 2. Kedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?
 3. P3 začína na východe Slovenska s výstavbou parku
 4. Zľavnené študentské lístky na dopravu s ISIC už aj cez mobil
 5. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 6. Kto vyhrá súboj medzi prírodnými a syntetickými diamantmi?
 7. Otvorenie nového sídla DELTA sprevádzala virtuálna realita
 8. Podnikateľský úver, s ktorým ušetríte
 9. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 10. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 13 122
 2. Čo všetko dnes majú deti v mobiloch? Boli by ste prekvapení 12 985
 3. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 12 601
 4. Luxusný hybrid za 22 900 eur. Nadpriemerný už v základnej výbave 10 532
 5. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 10 388
 6. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 10 066
 7. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky 10 037
 8. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 9 022
 9. Vyrába koláče pre celiatikov. Najobľúbenejšie zákusky prekvapia 8 818
 10. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 8 614

Neprehliadnite tiež

Štátne divadlo stoplo kontroverznú hru. Padajú aj ostré slová

Kalmus: Je absurdné, aby uviedlo dielo agenta ŠtB. Děkanovský spoluprácu odmieta.

Po týždňoch skúšania divadlo mení program. Na výročie Novembra nebude hrať Děkanovského inscenáciu.

Syn bossa Okoličányho je za mrežami. Pobil sa v krčme

Skúšobná doba mu uplynula len pred pár týždňami.

Mama so synom Filipom. Prepustenie na slobodu v septembri 2015 bolo vtedy akýmsi darčekom k jeho narodeninám.

Zdieľané vozidlá zavadzajú na chodníkoch, mestská polícia nekoná

Košická radnica: Pokutovať majiteľa nemôžeme a vypátrať vodiča nevieme. Firma: Dá sa to.

Peším na chodníkoch prekážajú nesprávne zaparkované zdieľané bicykle a skútre.
Na súde v Spišskej Novej Vsi bolo ďalšie pojednávanie prípadu tragédie na lyžiarskom výcviku.

Hlavné správy zo Sme.sk

Súd vypočúval Bašternákovu správkyňu, riešili aj skrytý majetok

Sudkyňa, ktorá konkurz dozoruje, povedala viacero nových informácií.

Ladislav Bašternák
Dobré ráno

Dobré ráno: Voľby ukázali, že ani Orbán nie je večný

Voľby v Poľsku a Maďarsku ukázali rozdelené krajiny.

Podcast Dobré Ráno
McDonald´s otvoril v Petržalke.
Stĺpček Petra Schutza

Správkyňa a bašternákovská epizóda

Keď sa povie Bašternák, nejaké nové zverstvo sa vkráda do myslí okamžite.

Komentátor SME Peter Schutz.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop