na našich exfederálnych bratov, sľubuje byť jedným z najvzrušujúcejších a najkonfliktnejších semestrov tohto druhu.
"Šéfovať" EÚ na šesť mesiacov totiž bude vláda, ktorej stanoviská v takmer všetkých kľúčových otázkach, ktoré hýbu dneškom, sú viac či menej odlišné od, hm, európskeho "mainstreamu". Či je to svetová hospodárska kríza, klimaticko-energetický balíček, Lisabonská zmluva, bezpečnostná politika a v rámci nej "český" radar, ale aj izraelsko-palestínsky konflikt, teraz taký horúci. (Dôkazom je skrumáž okolo vyhlásenia ku Gaze, ktoré sa zrodilo hneď v druhý deň predsedníctva.) Reč je pritom o vláde, ktorej názory sú rozriedeným odvarom (derivátom) prezidenta Klausa, čo sám seba označuje za "európskeho disidenta" a exponuje sa ako najväčší kritik únie. V konfigurácii, keď takpovediac najskeptickejšia krajina, čo neprijala ani euro, ani neratifikovala Lisabon, sedí za vrchstolom summitov, "ministeriád" a organizuje politiku dovnútra i navonok, únia nikdy nebola.
Že to povedie minimálne k nedorozumeniam, signalizuje i dnešná výprava "expredsedu" Sarkozyho "hľadať cesty k mieru" na Blízky východ. Zraziť sa s českým ministrom zahraničia, v doslovnom i prenesenom význame slova, sa môžu v Egypte, Tel Avive či v Gaze. Avšak kdekoľvek i nabudúce, keďže Francúz, ktorý pol roka očaroval rozhodnosťou, už ku koncu svojho mandátu ukázal, že sa bude snažiť vymazať (zatieniť) české predsedníctvo, aby každý videl, že Európa potrebuje rezolútneho "vodcu", a nie akýchsi skeptikov od Vltavy. V rozťahovaní sa Sarkozymu nezabráni ani fakt, že hovorí len za Francúzsko. A ešte mu veľmi pomáha, že v USA sa odovzdáva moc a Obama po nástupe bude mať viac starostí s domácou situáciou ako so svetom.
Tím premiéra Topolánka môže naraziť už na plynovej vojne Ukrajiny a Ruska, v ktorej práve padla vyhrážka, že "Európa môže pocítiť výrazné výpadky už do 10-15 dní". Netreba prízvukovať, že keby sa hrozba naplnila, komu narobí dlhodobo najväčšie problémy (Slovensko 100 percentná závislosť). Scenár, že české predsedníctvo zlyhá, nám začne byť zima (teda zásobníky sú na nejaký čas), a potom sa zjaví "deus ex machina" Nicolas Sarkozy, ktorý po hodinke s Putinom v Kremli (spomeňte na Gruzínsko!!) obnoví dodávky, nie je tiež ružový. Je dokonca možné, že Rusi, ktorí len pred pár mesiacmi "obstavili" špeciálne Ćechom dodávky ropy, lebo podpísali radarovú zmluvu, hrajú práve túto kartu. Čiže rozdeliť Európu tak, že s väčšími mocnosťami, ktoré žiadne radary neplánujú, sa dohodnú, a menší nech len poslúchajú, lebo oni sami nič nevybavia. Reči českého "pana Evropa" Vondru, že Európa, najväčší trh Rusov, má odpoveď v diverzifikácii trás i dodávateľov, sú prázdne táranie. Doba smrdí nielen plynom, ale aj inými výparmi, takže si treba veľmi želať, aby to predsedníctvo nepadlo Čechom na hlavu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.