Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Slováci s Rusmi o bronz

OTTAWA. Vo finále majstrovstiev sveta hokejistov do 20 rokov v kanadskej Ottawe sa stretnú rovnako ako pred rokom Kanada a Švédsko, Slovensko bude

hrať o 3. miesto s Ruskom. Slováci v sobotňajšom semifinále prehrali so Švédmi 3:5 a neodplatili súperovi nepriaznivý výsledok 1:3 zo základnej skupiny. Hráči spod Tatier majú stále šancu na druhú medailu z juniorského šampionátu v histórii, prvú po desiatich rokoch. Doteraz jedinú - bronzovú získali v roku 1999 v kanadskom Winnipegu. Slovensko na zápas o 3. miesto s Ruskom, s ktorým v základnej skupine prehralo vysoko 1:8, nastúpi v pondelok 5. januára o 21.30 h SEČ. Finále je na programe v utorok 6. januára nadránom o 1.30 h SEČ.

Švédsko "20" - Slovensko "20" 5:3 (0:1, 1:1, 4:1)

Góly: 31. M. Bäcklund (Gustafsson, Karlsson), 48. M. Bäcklund (Karlsson), 49. Ullström (Tedenby, Ekbom), 52. Hjalmarsson (Tedenby), 59. Möller (S. Erixon, Karlsson) - 20. Mertel (Kytnár), 36. Tatár (Bezák), 56. Tatár (Mertel, Valach). Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Muylaert, Pellerin - Bechard, Losier (všetci Kan.), 18 112 divákov. Švédsko "20": Markström - Karlsson, S. Erixon, Rundblad, V. Hedman, Ekbom, Torp, T. Erixon - Möller, M. Bäcklund, Lasu - Hjalmarsson, Andersson, Svensson Pääjärvi - Petersson, Ullström, Tedenby - Marcus Johansson, Persson, Josefson. Slovensko "20": Janus - Štajnoch, Ďaloga, J. Brejčák, Deyl, Valach, Vizváry - A. Bezák, Kytnár, Tybor - Mertel, O. Rusnák, Molnár - Uhnák, P. Kopecký, Hrivík - Tatár, Viedenský, Pánik.

Slováci podobne ako vo štvrťfinále s USA vychádzali zo zabezpečenej obrany podporenej výborným Janusom. Švédi dostali v 4. min veľkú šancu na otvorenie skóre, keď po vylúčení Valacha hrali štyri minúty v početnej prevahe. Z tlaku však nič nevyťažili, Slováci výborne pokrývali lichobežník pred bránkou a všetky puky rýchlo odpaľovali do bezpečia. Po skončení presilovky skončila Hjalmarssonova strela len na žŕdke. V posledných sekundách prvej tretiny najskôr spálil v presilovke nemožné Kytnár, z pokračujúceho tlaku sa však presadil Mertel a štyri sekundy pred prvou sirénou otvoril skóre. V úvode druhej časti sa dostal do brejku Bezák, tiesnený však neuspel. Švédi si výraznejší tlak vytvárali pri presilovkách, v rovnovážnom stave sa cez obranný val Slovákov nedokázali presadiť. Slovenskí hráči hrali smerom dozadu výborne, Švédov po strelách z diaľky nepúšťali k dorážkam. Severania potom ešte viac pritlačili, po skvelej kombinácii dostal Bäcklund priestor a ponad lapačku Janusa vyrovnal. V 35. min poslali rozhodcovia chybne na trestnú lavicu Möllera a Slováci po vyše minúte presilovku aj využili, keď Tatár mal dostatok času a šikovnou strelou švihom pod hornú žŕdku z pravej strany vrátil Slovensku vedenie. Švédi tlačili, odmenou im bolo vyrovnanie, v 48. min pri presilovke tienili Janusovi až dvaja severania a Bäcklund z ľavej strany tvrdou strelou sa tešil z druhého gólu v zápase. Trom korunkám sa podaril obrat, o 108 sekúnd neskôr ostal puk v bránkovisku a v skrumáži sa najlepšie zorientoval Ullström - 3:2. Severania určovali tempo hry a po vypracovanej kombinácii s Tedenbym pridal štvrtý gól Hjalmarsson. Švédi dokázali výsledok otočiť za necelých 5 minút. Iskierku slovenskej nádeje vykresal pri power play 4 minúty a 2 sekundy pred koncom tretej tretiny Tatár, ktorý po slovenskom tlaku stál v správnej chvíli na správnom mieste. Skorý risk Štefana Mikeša pre hru bez brankára sa prvýkrát vydaril, druhýkrát už nie a kapitán Švédov Möller do prázdnej bránky 77 sekúnd pred koncom definitívne rozhodol.

Hlasy po semifinále

Miroslav Marcinko (asistent trénera SR "20"): "Bol to veľmi ťažký zápas. Vyvíjal sa pre nás veľmi priaznivo, až do poslednej tretiny sme vyhrávali. Chýbalo nám dvanásť minút, aby sme boli spokojní a nadšení. Tešíme sa z toho, čo sme dokázali. V závere bolo poznať, že Švédi mali viac síl ako naši chlapci. Švédi mali tri dni voľna, my sme odohrali druhý ťažký zápas za dva dni. Nehovorím, že to rozhodlo, ale tieto sily nám chýbali. Musíme vysloviť chlapcom absolutórium za bojovnosť a veľmi dobrý výkon. Odvolanie Janusa vyše štyri minúty bol risk, ale chceli sme zabojovať a zdramatizovať výsledok. Napokon sa nám to aj jedným gólom podarilo, pre úspech sme chceli urobiť všetko. Z prehry sme smutní, musíme si oddýchnuť a pripraviť sa na zápas o medailu, aby sme boli napokon všetci spokojní. Do posledného zápasu dáme všetko."

Jaroslav Janus (brankár SR "20"): "Škoda pätminútovky v tretej tretine, ktorá rozhodla o zápase. Už sme boli dosť unavení, Švédi mali predsa len dva dni voľno. Aj tento zápas sme mohli vyhrať, sme veľmi smutní. Ak hráte dobre a potom prehráte, sú to veľmi zlé pocity. Čaká nás ešte jeden zápas a dúfame, že vybojujeme bronzové medaily."

FAKTY ZO Štvrťfinále

USA "20" - Slovensko "20" 3:5 (1:3, 0:0, 2:2)

Góly: 13. I. Cole (C. Wilson, Schroeder), 46. Blum (C. Wilson, van Riemsdyk), 59. van Riemsdyk - 12. Bezák (Kytnár), 14. Tatár (Pánik), 18. Molnár, 52. Pánik (Viedenský, Ďaloga), 58. Tatár (Viedenský). Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kurmann, Reiber - Arm (všetci Švajč.), Gemeinhardt (Nem.), 18 042 divákov. USA "20": McCollum - Blum, McDonagh, Ruth, I. Cole, Schattenkirk, Fairchild, B. Kessel - Schroeder, C. Wilson, van Riemsdyk - O´Brien, Wahl, D. Bowman - Tangradi, Rust, Palushaj - Kristo, Hoeffel, T. Johnson - Hayes. Slovensko "20": Janus - Štajnoch, Ďaloga, Šiška, J. Valach, J. Brejčák, Deyl - A. Bezák, Kytnár, Tybor - Mertel, O. Rusnák, Molnár - Uhnák, P. Kopecký, Hrivík - Tatár, Viedenský, Pánik.

Hlasy po štvrťinále

Jaroslav Janus (brankár SR): "Po úspechu v rozstrele s Fínskom som sa cítil veľmi dobre. Vedel som, že nás čaká náročný zápas. Je to jedna z najväčších udalostí pre náš juniorský tím. Sú to naozaj skvelé pocity."

Jozef Molnár (útočník SR): "Do haly sme prišli s vedomím, že by sme chceli vyhrať. Vedeli sme, že nás môžu podceniť. Tretí gól bol pre nás veľmi dôležitý, po ňom sme si začali oveľa viac veriť a dúfať vo víťazstvo. Proti Švédom si veríme. V skupine sme síce s nimi prehrali 1:3, ale my máme za sebou skvelého brankára."

MS V KOCKE

Druhé semifinále: Kanada - Rusko 6:5 po sam. nájazdoch (2:2, 1:0, 2:3 - 0:0, 1:0)

Góly: 3. Sonne (Kane, Della Rovere), 8. Cormier (E. Kane), 37. Eberle (Hodgson, Tavares), 46. Esposito (Sonne), 60. Eberle (Tavares), rozhodujúci sam. nájazd Eberle - 6. Gončarov (Dadonov, Pašnin), 8. Klopov (Kľukin), 41. Gračev (Filatov), 47. Andronov (Filatov, Gončarov), 58. Klopov.

Druhé štvrťfinále: Rusko - Česko 5:1 (1:0, 0:0, 4:1).

Skupina o záchranu: Nemecko - Lotyšsko 1:7 (1:1, 0:5, 0:1), Fínsko - Kazachstan 7:1 (3:0, 2:1, 2:0).