spor s Ukrajinou. Ak sa situácia nezmení, môžeme to pocítiť už o 10 dní. Ľudia sa podľa ministra Jahnátka nemusia bát, veľkoodberateľom možno budú musieť dodávky regulovať. Situáciu pozorne sleduje aj košický U. S. Steel.
BRATISLAVA/KOŠICE. Slovensko nemá po najväčšom znížení ruských dodávok v histórii dostatok plynu. Oznámil to po včerajšom rokovaní krízového štábu minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer). Rusko včera ráno o 3. hodine prudko znížilo dodávky pre trvajúci spor s Ukrajinou.
Minister: Je to nevýdané
V súčasnosti k nám prúdi o 70 percent plynu menej. "Je to nevídaná situácia," zdôraznil Jahnátek.
Slovensko muselo odstaviť všetky kompresorové stanice, plyn prúdi tranzitnou sústavou voľným tokom. Janhátek odhadol, že denne spotrebuje Slovensko pri terajšom počasí 30 miliónov kubíkov plynu. Zo zásob sme teraz schopní čerpať 22 miliónov kubíkov denne, ale nie neobmedzene. Problémy môžeme podľa ministra pocítiť už o 10 dní. Krízový štáb sa zíde opäť dnes o 11.00 hod..
Sú pripravení regulovať
Vláda je pripravená regulovať dodávky pre vybraných veľkoodberateľov, malí odberatelia, teda aj všetky domácnosti, majú mať plyn bez zmeny.
SPP-distribúcia vyhlásil včera o 14.00 hod. stav núdze bez regulácie s tým, že zatiaľ sa odber nebude obmedzovať. Jahnátek však upozornil veľkoodberateľov, že im plyn môžu regulovať. Zatiaľ je predčasné hovoriť, ktorých sa to týka. V žiadnom prípade sa to nedotkne občanov SR, odberateľov pre domácnosti, nemocníc a vybraných škôl, zdôraznil. Limitovaných odberateľov zverejnia vždy v tlačových správach aj s presným termínom, odkedy dokedy mu obmedzia dodávku plynu. "Zatiaľ je predčasné hovoriť, ktorých sa to týka," uviedol
Jahnátek.
"Je to kritická situácia, ktorú sme zvládli vďaka zásobníkom. Najväčšia priorita je v súčasnosti zabezpečiť dodávky plynu pre domácnosti, preto sme sa rozhodli vyhlásiť stav núdze," povedal predseda predstavenstva SPP Bernd Wagner na mimoriadnej tlačovej konferencii v Bratislave. Ak bude situácia ako včera, domácností sa zníženie dodávok nedotkne. Pri priemyselných odberateľoch sa nedá predpokladať, ako budú dodávky pokračovať. Reštrikcie by mohli nastať už dnes.
V strehu aj U. S. Steel
Vedenie spoločnosti U. S Steel Košice (USSK) pozorne monitoruje situáciu v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu. Uviedol to včera hovorca spoločnosti Ján Bača. "Sme v kontakte s SPP a s predstaviteľmi vlády. Budeme s nimi spolupracovať a konať zodpovedne pri riešení tejto situácie," povedal Bača.
Na otázky, ako sa to dotkne priamo USSK, či dôjde a ak áno v akom rozsahu príde k obmedzeniu výroby a výpadkom v dodávkach produkcie, aké opatrenia prijme spoločnosť na elimináciu nepriaznivej situácie a do akej miery dokáže nahradiť výpadok dodávok zemného plynu využitím vysokopecného a koksárenského plynu, hovorca uviedol, že "podrobnosti a technické detaily nebudeme zverejňovať".
Dôležité je aj počasie
Podľa Jahnátka bezproblémové dodávky plynu pre slovenských zákazníkov závisia aj od vonkajšej teploty. "Režim, ktorý sme my modelovali, vychádzal z teplôt do mínus 10 stupňov Celzia. Pokiaľ sa znížia na mínus 15, dôjde k rapídnemu nárastu spotreby plynu a situáciu to skomplikuje," vysvetlil. Podľa neho výpadok v dodávke plynu mohol nastať aj kvôli tomu, že Rusko a Ukrajina si v súčasnosti riešia svoje problémy s vonkajšou teplotou, ktorá sa pohybuje až do mínus 30 stupňov. "My sme sa stali akýmisi rukojemníkmi."
Znížené dodávky môžu mať vplyv aj na kvalitu distribučnej siete. "Musíme udržať sieť pod určitým tlakom, pretože môže nastať deštrukcia potrubia," konštatoval Jahnátek.
* * *
PRÍČINY A DÔSLEDKY
Rusi sa sporia s Ukrajinou
n Ruský energetický gigant Gazprom včera drasticky znížil dodávky zemného plynu smerujúceho cez Ukrajinu do Európy. Takmer 60-percentná redukcia zásobovania je dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou, týkajúceho sa cien plynu v novom roku.
n Rusko tiež obviňuje Ukrajinu, že kradne každý deň 35 miliónov kubických metrov ruského plynu určeného pre Európu. Ukrajina to odmietla a Rusko obvinila z "manipulácie" s dodávkami.
n Z Ruska pochádza asi štvrtina plynu pre 27-členný blok. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy pritom dostáva cez Ukrajinu.
n V období chladnej zimy viaceré krajiny centrálnej a východnej Európy pokles ruských dodávok tvrdo zasiahol. Okrem Slovenska je postihnutá aj Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Nemecko a Bosna a Hercegovina. Bulharsku, Chorvátsku, Grécku, Macedónsku a Turecku boli odstavené dodávky plynu úplne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.