najmä pre malý počet remeselníkov v príslušnom odbore. Zvyšoval sa však počet tých, ktorí pracovali v remesle a priemysle.
Veľa bolo prisťahovalcov remeselníkov a najmä podnikateľov zo Spiša, Gemera, aj zo vzdialenejších miest Uhorska. Medzi nimi boli aj obchodníci.
Pribúdali obchodníci aj špecializácie
Po zrušení cechov a najmä ich výsad v Košiciach vzrastal počet obchodníkov, čo bol prirodzený dôsledok zmien v obchodovaní, v modernizácii foriem predaja v obchodných miestnostiach, kam sa predaj presúval z trhov. Bolo to aj pod vplyvom špecializácie obchodného podnikania. V roku 1900, t. j. po 50 rokoch vzrástol počet obchodníkov v 46 špecializáciách na 500, čo bol výrazný nárast oproti roku 1850. Do dejín košického obchodu sa zapísali podnikatelia z miest-nych obyvateľov, aj podnikateľské rodiny, ktoré sa sem prisťahovali. Založili si v Košiciach firmy, ktoré prispeli k hospodárskemu rozvoju mesta a sami sa zúčastňovali rôznorodou činnosťou na verejnom živote, aj v samospráve mesta. Zásluhu mali na zahraničnom obchode, a to nielen veľkoobchodníci s vínom, ktorí ho exportovali do európskych štátov, aj do USA. Jeho najväčší exportéri boli veľkoobchodníci L. Schalkház, K. Horovitz, bratia Maurerovci (víno vyvážali do Škandinávie a východnej Európy), A. Littman (do USA). Veľkoobchodník J. Patzauer a zároveň majiteľ tokajských vinohradov za desaťročie 1880 - 1890, keď vyvážal víno do Nemecka, Ruska a Ameriky, dosahoval ročný obrat 1 milión korún, čo je už úctyhodná suma.
Silné zastúpenie mal v Košiciach veľkoobchod so železným tovarom. Jediný veľkoobchod s plátnom a metrovým tovarom F. Bródyho aj s vlastnou výrobňou na Orave zásoboval obchodníkov i svoje predajne tovarom, vyrobeným na Slovensku, čím nahradil dovážaný textil z Čiech. Bródy vo svojom obchode predával 460 (!) druhov tovaru, najmä kartúnové, hodvábne, zefírové a vlnené šatky, ktoré mali veľký odbyt u vidieckych zákazníkov.
Hotelierstvo a pohostinstvo
Dôležitou oblasťou bolo pohostinstvo a hotelierstvo. V nej sa stali známymi M. Schiffbeck, Löderer, L. Schalkház, ako reštauratéri A. Szállasi, Serez, Fritzsche, Greiner, Rogozsán.
Ak hovoríme o obchodníkoch, ktorí sa do Košíc prisťahovali, neobídeme Schirgerovcov - podnikateľskú rodinu v železiarskom obchode i priemysle. Do Košíc prišli v 70. rokoch 19. storočia z Michaloviec traja synovia tamojšieho obchodníka so železiarskym tovarom Emil, Teodor a Gustáv.
Obdobie, v ktorom spomenutí obchodníci podnikali, bolo poznamenané prechodom od cechového zriadenia na voľné podnikanie a vyžadovalo si usmerňovanie hospodárskeho života z jedného centra. Ním sa stali od r. 1850 Obchodné a priemyselné komory - pre Slovensko v Bratislave, Košiciach a B. Bystrici.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.