obnoví svoje dodávky, keď budú pozorovateľské skupiny na mieste," uviedol novinárom Topolánek, ktorého krajina 1. januára prevzala rotujúce predsedníctvo Európskej únie.
KYJEV/MOSKVA/PRAHA. Rusko včera ráno úplne zastavilo dodávky zemného plynu smerujúce cez územie Ukrajiny do Európy. Je to dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa neuhradených dlhov a cien plynu v novom roku. Rusko taktiež obviňuje Ukrajinu, že denne kradne 35 miliónov kubických metrov ruského plynu určeného pre starý kontinent. Kyjev to odmietol a Moskvu obvinil z "manipulácie" s dodávkami.
Gazprom: Za zastavením dodávok stojí Ukrajina
Zástupca riaditeľa ruského energetického gigantu Gazprom Alexander Medvedev včera stredu označil Ukrajinu za vinníka úplného zastavenia dodávok ruského plynu do Európy. Medvedev zároveň varoval pred "veľmi vážnymi technickými problémami" v prípade, že plynovody zostanú počas chladného počasia zatvorené dlhšiu dobu.
"Minulú noc Ukrajina uzavrela všetky plynovody smerujúce do Európy. To je dôvod, prečo dnes ráno (včera - poznámka red.) neprichádza na starý kontinent žiaden ruský plyn," vyhlásil v Berlíne pred novinármi zástupca šéfa Gazpromu.
Kyjev súhlasí s pozorovateľmi EÚ
Ukrajinská premiérka Julia Tymošenková súhlasila s okamžitým príchodom technických pozorovateľov Európskej únie na Ukrajinu, aby monitorovali dodávky ropy z Ruska. O telefonáte Tymošenkovej s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom informovala včera ukrajinská vláda. "Julia Tymošenková a José Manuel Barroso sa dohodli na okamžitom vyslaní technických pozorovateľov EÚ na Ukrajinu, aby mohli monitorovať objem dodávok zemného plynu," uviedla ukrajinská vláda v stanovisku.
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko včera dôrazne vyzval Rusko na znovuobnovenie dodávok zemného plynu do Európy a to "okamžite". Svoju výzvu prostredníctvom listu adresoval svojmu ruskému kolegovi Dmitrijovi Medvedevovi a list zároveň zaslal i predsedovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrossovi, ktorý bol včera v Prahe. "Je nevyhnutné obnoviť denné dodávky plynu do Európy a to v intenciách dohôd z roku 2008", do momentu, kým nebudú dohodnuté nové podmienky medzi Kyjevom a Moskvou, uvádza sa v liste.
Srbsko požiadalo Maďarsko o pomoc
Srbsko je kolaterálna obeť rusko-ukrajinského sporu o dodávky zemného plynu, uviedol srbský prezident Boris Tadič po tom, čo po polnočnej omši v Chráme sv. Sávu v Belehrade zaželal pravoslávnym veriacim šťastné Vianoce. Dodávky plynu boli prerušené nielen Srbsku, ale aj mnohým ďalším krajinám ako následok krízy vzťahov medzi ruskými dodávateľmi a Ukrajinou pre mnohoročné ukrajinské dlhy, dodal Tadič. "Okamžite sme ruského dodávateľa požiadali o rýchlu intervenciu. Neustále konzultujem s našou vládou i krízovým štábom, vstúpili sme do kontaktu aj s Maďarskom v rámci pokusu, aby sa problém zmiernil mimoriadnymi dodávkami plynu z ich skladov," spresnil.
Generálny riaditeľ srbskej spoločnosti Srbijagas Dušan Bajatovič včera uviedol, že požiada Maďarsko o istú formu pôžičky, ktorá by umožnila zachovanie chodu systému. Zároveň dodal, že táto kríza môže trvať najneskôr do utorka budúceho týždňa. Prerušenie dodávok ruského zemného plynu zaznamenalo aj
Rumunsko. Potvrdil to rumunský minister hospodárstva Adriean Videanu.
Rakúsko, Nemecko a ČR majú náhradné zdroje
Rakúsko, Nemecko a Česko patria k tým európskym krajinám, ktoré sú schopné pokryť z náhradných zdrojov domáci dopyt po plyne po výpadku jeho dodávok z Ruska cez územie Ukrajiny. Rakúsky energetický gigant OMV Gaz informoval, že je schopný pokryť domáci dopyt z rezervných zásobníkov a dovozom komodity z iných krajín.
RWE Transgas v Česku zase využíva dodávky plynu z Nórska a z podzemných zásobníkov. Spoločnosť operatívne zabezpečila mimoriadne dodávky plynu v spolupráci s materskou nemeckou spoločnosťou RWE cez tzv. severskú vetvu, ktorou sa dováža plyn z Nórska.
Čo sa týka Nemecka, koncern RWE, ktorý je druhým najväčším dodávateľom plynu v krajine, v správe pre tlač oznámil, že jeho zákazníkom žiadne obmedzenie alebo prerušenie dodávok nehrozí. Spoločnosť získava približne 80 % plynu z iných krajín ako z Ruska, prípadne cez iný plynovod ako ten, ktorý vedie cez územie Ukrajiny.
USA sú znepokojené
Spojené štáty americké včera vyjadrili znepokojenie v súvislosti so zastavením dodávok ruského zemného plynu cez Ukrajinu do Európy a vyhlásili, že je nevyhnutné, aby sa dodávky obnovili. "Ide o veľmi znepokojujúci vývoj," uviedol novinárom v Bruseli popredný predstaviteľ americkej diplomacie pre vzťahy s
Európou Daniel Fried. "Krajinám ako Bulharsko a Slovensko to spôsobuje bezprostrednú krízu... Je nevyhnutné, aby sa dodávky obnovili," povedal.
Zároveň dodal, že Spojené štáty súhlasia s Európskou úniou, že táto situácia je neprijateľná. Fried tiež vyjadril znepokojenie nad možným politickým zasahovaním ruského premiéra Vladimira Putina do toho, čo by malo zostať obchodným sporom. "Ľudia sa veľmi opodstatnene pýtajú, či je hre aj politika, politický tlak. Pokiaľ nebudú obchody súvisiace s plynom transparentnejšie, obávam sa, že by to tak mohlo byť, a to je veľmi zlé," dodal.
(sita&tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.