Viaceré európske krajiny stále márne čakajú na ruský plyn. Intenzívne rokovania v Bruseli priniesli len nejasné sľuby.
BRUSEL/PRAHA. Po stredajšom nočnom epilógu sa hlavní hráči v bitke o plyn premiestnili do Bruselu. Ako šéf ruského Gazpromu Alexej Miller, tak i jeho partner z ukrajinského Naftogazu Oleh Dubina zdôrazňovali, že prostredníkov nepotrebujú.
Najskôr prišli sľuby
Do Bruselu prišli každý na vlastnú misiu, ktorej cieľom bolo vysvetliť európskym partnerom svoju verziu dôvodov vzniku krízy. Spolu zasadli za stôl, i keď to pôvodne nemali v úmysle.
Ukrajina súhlasila s prítomnosťou európskych kolegov, Rusko to však rezolútne odmietlo. Gazprom sa nakoniec zo situácie snažil vykľučkovať vyhlásením riaditeľa spoločnosti Gazprom export Iľju Kočevrina: "Tranzit plynu obnovíme, až na Ukrajinu príde nezávislá pozorovacia komisia Európskej únie. Kedy to bude, to je na ich rozhodnutí," povedal. Jeho ukrajinský kolega Dubina zase sľúbil, že ak Rusko obnoví dodávky pre Európu, cez Ukrajinu prejde na Západ rovnaké množstvo, aké "prekročí" hranicu z ruského smeru.
A všetko bolo zrazu inak...
Keď už sa zdalo, že sa podarilo dospieť aspoň k nejakým nejasným sľubom, situácia sa zvrtla. Šéf ruského Gazprom Alexej Miller obvinil Ukrajinu zo zlyhania rokovaní. Príčinou je podľa jeho slov nezhoda o vyslaní nezávislých pozorovateľov Európskej únie, za čo nesie zodpovednosť Kyjev. "Ukrajina zlyhala, plná zodpovednosť padá na ich plecia. Dnes tu reálne existovala možnosť obnoviť dodávky plynu, ale je to preč," vyhlásil Miller. Informácie prichádzajúce z oboch strán sa však rôznili. Ruské tlačové agentúry krátko predtým priniesli správu, podľa ktorej ruský prezident Dmitrij Medvedev oznámil obnovenie dodávok zemného plynu do Európy cez Ukrajinu po tom, ako sa s Kyjevom dohodol na otázke transferu tejto komodity. Moskva zároveň podmienila obnovenie tranzitu vyslaním a príchodom nezávislých pozorovateľov EÚ, ktorých úlohou má byť kontrola dodávok ruského plynu cez ukrajinské územie do Európy; návštevu by mali absolvovať dnes. Na tom sa podľa ukrajinskej delegácie v Bruseli mal Kyjev dohodnúť s Európskou komisiou a následne podpísať dohodu o ich pôsobení. Najnovšie informácie však hovorili o krachu rusko-ukrajinských rokovaní.
SPP medzi pozorovateľmi
Predseda predstavenstva SPP Bernd Wagner včera ráno dostal list od predsedu správnej rady spoločnosti Gazprom Alexeja Millera, v ktorom šéf ruskej plynárenskej spoločnosti oficiálne informoval o zastavení dodávok zemného plynu pre spor s Ukrajinou. "Zároveň požiadal reprezentantov SPP o účasť v medzinárodnej skupine expertov," konštatoval SPP. Wagner nominoval expertov zo spoločností skupiny SPP a krízového štábu zriadeného pri
Ministerstve hospodárstva SR.
* * *
Barroso: EK pomôže SR prekonať krízu
n Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso ubezpečil slovenskú vládu a občanov, že komisia urobí všetko preto, aby zvládli súčasnú energetickú krízu po zastavení ruských dodávok plynu. Barroso po rokovaní s predsedami Visegrádskej štvorky (V4) v Bratislave vyhlásil, že Ukrajina a Rusko súhlasia s monitorovacou misiou. Ukrajinská strana už plne akceptovala podmienky kontroly plynovodov na jej území. Premiér SR Robert Fico informoval partnerov aj šéfa komisie, že pri pokračovaní krízy vláda zváži opätovné spustenie bloku V1 v Jasovských Bohuniciach, odstaveného 31. decembra. Dodal, že spor Ruska a Ukrajiny o plyn postihol Slovensko najviac zo všetkých krajín V4.
Autor: Petra Procházková & sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.