Kľúčovým v spore o plyn medzi Ukrajinou aRuskom je Gazprom a podivný prostredník, ktorého by sa Kyjev rád zbavil.
1. Gazprom
Najväčší plynárenský koncern na svete využíva Kremeľ, ktorý ho ovláda aj na politické účely. Koncern je priamo kontrolovaný premiérom Vladimirom Putinom.
2. Naftogaz
Ukrajinská národná spoločnosť Naftogaz je vedená Olegom Dubinom, stúpencom ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka a podriaďujúca sa vláde a prezidentovi. V spore s Gazpromom ťahá za kratší koniec. Jedinou pákou proti nemu je tranzit, ktorý je v jeho rukách.
3. Rosukrenergo
Polovičným vlastníkom je Gazprom, druhá polovica patrí ukrajinským podnikateľom Dmitrijovi Firtašovi a Ivanovi Fursinovi, ktorá zabezpečuje dodávky ako ruského, tak i stredoázijského (lacnejšieho) plynu pre Ukrajinu. Podľa niektorých ukrajinských politikov vrátane premiérky Julie Tymošenkovej je hlavnou "žabou na prameni".
Spoločnosť s miliardovými ziskami len na "sprostredkovanie predaja plynu" bola vytvorená v roku 2004 vo Švajčiarsku a k jej kontám nemá tak nikto prístup. Putin dosadil do vedenia firmy svojich bývalých kolegov z KGB.
Ukrajine sa napriek veľkému tlaku nepodarilo prostredníka Rosukrenergo vylúčiť z hry. Práve "tajomná" spoločnosť podľa niektorých pozorovateľov spôsobila, že spor medzi Kyjevom a Moskvou už pocítila aj časť Európy.
Autor: pp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.