Umelec bol pre problémy so srdcom hospitalizovaný už viac ako dva týždne.
BRATISLAVA. Básnik, literárny historik, prekladateľ a esejista Milan Rúfus sa narodil 10. decembra 1928 v Závažnej Porube, tu navštevoval aj ľudovú školu. Už počas štúdií na gymnáziu v Liptovskom Mikuláši mu v roku 1944 uverejnil prvú báseň časopis Prameň; postupne publikoval aj v iných časopisoch. V rokoch 1948-1952 bol poslucháčom Filozofickej fakulty UK v Bratislave. V tom období účinkoval ako konferencier a recitátor v súbore Lúčnica. V rokoch 1952-1989 až do odchodu na dôchodok prednášal na Katedre slovenskej literatúry a literárnej vedy UK v Bratislave. Dva roky (1971-1972) pôsobil na univerzite v Neapole. Od roku 1990 žil na dôchodku v Bratislave.
Až dozrieme
Rúfus má od svojho vstupu do literatúry v roku 1956 zásadný podiel na formovaní modernej slovenskej poézie. Debutoval básnickou zbierkou Až dozrieme, ktorá znamenala výrazný posun dobového chápania poézie. Čitateľsky najpopulárnejšie sú stále Modlitbičky, ktoré vychádzajú na Slovensku až v stotisícových nákladoch. Je viacnásobným kandidátom na udelenie Nobelovej ceny za literatúru. Patrí medzi najprekladanejších slovenských básnikov v zahraničí, jeho verše vyšli v prekladoch už v takmer 20 jazykoch. Stal sa národným literárnym symbolom vďaka priezračnosti a jednoznačnosti básnického posolstva a humanistickému smerovaniu jeho tvorby.
Literát Milan Rúfus patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenskej poézie v moderných slovenských dejinách. Po desaťročia nastoľoval otázky pravdy a krásy, písal o svetskej a božskej láske, neúnavne hľadal ľudskosť a pravdu. Rúfusove básne sú jednoduché a zrozumiteľné verše, plné viery v Boha, pokory, skromnosti a lásky k životu a človeku. Pre Slovákov predstavuje Rúfus výnimočnú morálnu autoritu. Jeho básnické a esejistické diela i tvorba pre deti sa tešia veľkému čitateľskému záujmu.
Modlitbičky
Najväčší úspech dosiahli Rúfusove Modlitbičky, ale aj posledné zbierky básní Báseň a čas a Vernosť. S veľkým záujmom sa očakáva jeho najnovšia zbierka Ako stopy v snehu, ktorou sa zavŕši básnikova výpoveď z predchádzajúcich dvoch zbierok a vznikne jedinečný básnický triptych (Báseň a čas, Vernosť, Ako stopy v snehu). Kniha vyjde vo februári 2009 vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ. V tomto roku vyjde aj prvá kniha o živote a diele Milana Rúfusa pod názvom Milan Rúfus/Malé resumé z pera osobného priateľa Rúfusovcov a znalca jeho diela Imricha Vaška.
Milan Rúfus vydal vyše 20 zbierok. V mnohých básňach je evidentné silné sociálne cítenie a tematické zázemie. Sústredil sa v nich na tému domova, ktorý pre Rúfusa znamenal hlbokú básnickú a ľudskú istotu. Významnou oblasťou literárnej aktivity Milana Rúfusa je esejistická tvorba. V knihe Človek, čas a tvorba reflektuje otázky poézie a jej vzťahu k pravde, domovine a dobe a vyznáva sa zo svojho vzťahu k ľudovej slovesnosti, k výtvarnému umeniu a jej tvorcom i k básnikom svojej mladosti. Rovnocennosť básnickej a esejistickej tvorby Rúfusa potvrdzujú Štyri epištoly k ľuďom, ďalší výber esejí v knihe O literatúre, Epištoly staré a nové, Rozhovory so sebou a s tebou, Život básne a báseň života.
Vo svojom diele sprístupnil Milan Rúfus svoje úvahy o poézii, umení a spoločnosti, vydal eseje o národe, kultúre a niektoré jeho básne majú filozoficko-meditatívny charakter. Osobitne sa necháva inšpirovať ľudovou slovesnosťou z Prostonárodných slovenských povestí Pavla Dobšinského a básnicky stvárnil mnohé slovenské rozprávky. Vrátil sa do sveta detí a v lyrickom dialógu s dieťaťom konfrontuje svoju životnú skúsenosť s detským vnímaním sveta a z toho vyplývajúcich otázok pre dospelých. Knihou lyrických miniatúr s pozadím kresťanských modlitieb je zbierka Modlitbičky (1992), ktorá vyšla vo viacerých reedíciách, a za ktorú získal v novembri 2000 pri príležitosti 50. výročia vzniku vydavateľstva Mladé letá cenu Zlatá kniha. Pre deti napísal ešte napríklad Knihu rozprávok, Lupienky, Nové modlitbičky, Zvieratníček, Pamätníček a tohto roku nový cyklus krátkych modlitbičiek pre najmenšie deti Anjeličku, môj strážničku.
Edícia UNESCO
Časť Rúfusovho diela vznikla ako básnický komentár výtvarného diela Ľudovíta Fullu a Miloša Bazovského, ako aj obrazových publikácií umeleckého fotografa Martina Martinčeka. V roku 1998 vyšla Biblia s ilustráciami Vincenta Hložníka, ku ktorej Milan Rúfus napísal prológ a vybral texty z Písma svätého - Starého zákona a výber z poézie s názvom Presné ako chlieb a voda. Veľmi cennú básnickú zbierku Malá nočná hudba od Milana Rúfusa predstavili v roku 1999 v Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Knižočka bola prvou
bibliofíliou a vyšla na Slovensku približne po desiatich rokoch vo vydavateľstve Máriusa Matáka v Martine, aj v reedícii ešte v tom istom roku. Je ilustrovaná piatimi grafickými originálmi popredného slovenského výtvarníka Igora Rumanského.
V prekladateľskej tvorbe sa venoval českej a ruskej poézii i dráme (Hrubín, Šalda, Kundera, Seifert, Puškin, Lermontov, Jesenin). Prekladal z nórskeho a španielskeho jazyka. Prebásnil aj Knihy žalmov (1991) a Jeremiášov nárek (1998).
Výber z diela Milana Rúfusa nazvaný Nepokoj srdca preložený do francúzštiny vyšiel v roku 2002 ako vôbec prvé vydanie prekladu slovenského literárneho diela v edícii UNESCO. V marci 2002 ho vydalo vydavateľstvo La Différence a objavilo sa na francúzskom knižnom trhu.
Vťah k dcérke
Zvláštnou kapitolou je vrelý vzťah básnika k dcére Zuzanke. Jej zdravotné postihnutie ich možno ešte viac zblížilo. Je pre básnika inšpiráciou, ale i spolupracovníčkou. Ťažko si bez nej predstaviť zbierky Nevinnej či Modlitbičky. Vo svojom živote prekonal básnik mnoho skúšok osudu, sám o tom nehovorí. Dáva prednosť mlčaniu alebo modlitbe a básni. Ako napísal: "Báseň a modlitba sú sestry. Pozvi ich k sebe, stôl im prestri." Nedá nezačítať sa aspoň na maličkú chvíľku do kúska skvostov Rúfusovej tvorby, ktorá bola trikrát navrhnutá na Nobelovu cenu.
(sita&tasr)
* * * FAKTY * * *
Získal množstvo ocenení
Za svoje dielo dostal Milan Rúfus nespočetné množstvo ocenení. Okrem mnohých iných Národnú cenu Svetového kongresu Slovákov (1990), Rad Tomáša Garrigua Masaryka III. triedy (1991), Rad Ľudovíta Štúra I. triedy (1995). Získal viackrát ocenenia Slovenského spolku spisovateľov, Cenu vydavateľstva Slovenský spisovateľ. Toto vydavateľstvo mu v roku 2004 udelilo jednu z dvoch výročných cien za zbierku básní Čakanka - knihu, ktorá patrí k najosobnejším výpovediam autora. Za básnickú zbierku Báseň a čas dostal Cenu Slovenského spisovateľa za rok 2005. Rúfus získal v júni 2008 Cenu Literárneho fondu za pôvodnú literárnu tvorbu za básnickú zbierku Vernosť. Jeho zatiaľ posledná zbierka potvrdzuje, že základné etické hodnoty, ktoré
vyznáva, nie sú vonkoncom samozrejmé.
Slovenský básnik Milan Rúfus sa stal prvým laureátom medzinárodnej Ceny Crane Summit za poéziu 2008. Cenu mu slávnostne odovzdali 11. decembra v bratislavskom Divadle Astorka. Jeho básne v rámci ceny vydajú aj v čínštine. Od roku 1991 ho trikrát navrhli na Nobelovu cenu za literatúru.
Prezident SR Ivan Gašparovič udelil na návrh vlády SR Milanovi Rúfusovi štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky, jeho národný a sociálny étos.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.