urobila, znamenalo by to porušenie prístupovej zmluvy k EÚ. Uviedol to včera hovorca komisára pre energetiku Ferran Tarradellas.
BRUSEL. "Nedostali sme žiadnu oficiálnu žiadosť od slovenskej vlády na opätovné uvedenie Bohuníc do prevádzky. Je jasné, že pre spustenie reaktora neexistuje žiaden právny základ a ak tak vláda napokon urobí, bude konať v jasnom rozpore s európskymi zmluvami," konštatoval hovorca.
Podľa jeho slov Európska komisia momentálne robí maximum pre to, aby vyriešila skutočný problém, ktorému Slovensko čelí a tým je prerušenie dodávok plynu. "Urobíme všetko pre to, aby sme Slovensku, ale aj ostatným
členským krajinám, ktoré čelia rovnakému problému, pomohli vyriešiť situáciu," dodal Tarradellas.
Spustenie je z právneho hľadiska nemožné
Podľa bruselských zdrojov je opätovné spustenie jadrového reaktora z právneho hľadiska nemožné. SR sa v prístupovej zmluve zaviazala zatvoriť dva bloky elektrárne. V prípade prvého sa tak stalo v roku 2006, druhý sa odstavil koncom minulého roka. Na ich opätovné uvedenie do prevádzky by bolo potrebné zmeniť zmluvu, k čomu je nutné zvolanie medzivládnej konferencie a vypracovanie novej zmluvy. Tú by muselo ratifikovať nielen Slovensko, ale aj ostatných 26 členských krajín EÚ.
Hoci v prístupovej zmluve existuje článok, ktorý umožňuje v prípade mimoriadnych situácií zmeniť zmluvu, je tak možné urobiť len počas prvých troch rokov od vstupu krajiny do EÚ. Keďže Slovensko sa stalo členom EÚ v roku 2004, táto možnosť sa naň nevzťahuje.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.