Hoci sa dodávky plynu z Ruska pravdepodobne čoskoro obnovia, čoraz viac sa skloňuje vyššia energetická úspora v domácnostiach.
BRATISLAVA. Hovorca Energetického centra Bratislava (ECB) Vojtech Hollan upozorňuje, že tretinové úspory možno dosiahnuť zmenou užívateľského správania.
"Rozdiel jedného stupňa Celzia predstavuje šesť percent v spotrebe tepla," poznamenal s tým, že najtriviálnejším riešením je teplejšie sa doma obliecť a stlmiť kúrenie. "Možnosť jeho regulácie však závisí od toho, či sú na radiátoroch termostatické ventily a či je vykurovacia sústava hydraulicky vyregulovaná."
Za alternatívy plynového vykurovania označil napríklad uhlie, drevo, tepelné čerpadlá či elektrinu. Využívanie naostatok menovaného energetického zdroja na vykurovanie je však podľa jeho slov finančne oveľa náročnejšie. "Obávam sa aj o schopnosť rozvodnej siete zabezpečiť dodávku požadovaných výkonov, keďže jedna domácnosť potrebuje na vykúrenie približne 20 kWh," vysvetlil.
Utesnenie ušetrí šesť až desať percent
Jednou z možností je temperovať miestnosť, v ktorej sa ľudia nebudú zdržiavať viac ako hodinu na 17-18 stupňov. Pre celý byt to platí v čase, keď sú jeho obyvatelia v práci, prípadne na dovolenke. Hollan pripomenul, že pre obývaciu izbu je zo zdravotného hľadiska najvhodnejšia teplota 20 až 22°C, detskú 20 až 21°C, spálňu 17 až 18°C, kúpeľňu 23 až 24°C, chodbu a predsieň 16 až 18°C. "Tieto teploty treba dodržiavať len keď sa v nich zdržiavajú ľudia," dodal.
Utesnením okenných škár sa dá ušetriť šesť až desať percent nákladov na kúrenie. Tie sa medzi rámom a stenou vypĺňajú izolačnými penami a tmelmi. Medzi okenné krídla a rámom sa dajú väčšinou vložiť samolepiace tesniace profily.
Rovnako dôležité je naučiť sa správne vetrať. "Ideálne je otvoriť ráno a večer na niekoľko minút okno dokorán. Čím je vonku chladnejšie, tým rýchlejšie sa vymení vzduch v miestnosti. Nechať si celý deň otvorenú ventilačku je nezmyselný luxus," zdôraznil.
Izoláciu s reflexnou vrstvou
Straty tepla cez okno významne znížia po zotmení aj zatiahnuté závesy, rolety alebo žalúzie, ale len v prípade, ak nezakrývajú radiátor. Ak je umiestnený do výklenkov stien, veľká časť tepla zbytočne uniká do vonkajšieho priestoru. "Jednoduchým riešením na to je umiestniť izoláciu s reflexnou vrstvou medzi stenu a radiátor. Môže to byť aj stará karimatka s reflexnou fóliou, ktorá bude do izby odrážať tepelné žiarenie," objasnil hovorca ECB.
S úsporami energie sa spája tiež tepelná pohoda. "Je to stav, keď v miestnosti nie je ani príliš teplo, ani zima. Nastáva pri rovnováhe teploty, vlhkosti a intenzity výmeny vzduchu," vysvetlil s tým, že na ňu vplýva tiež povrchová teplota stien, ktoré je z tohto dôvodu dobré zatepliť. "Pomôže i zvýšenie relatívnej vlhkosti vzduchu," povedal.
Jej prirodzeným zdrojom v byte sú rastliny alebo sušenie bielizne. V rodinných domoch treba zvážiť použitie solárnych kolektorov na zabezpečenie prípravy teplej vody. Najviac tepla, a to až 35 percent uniká prostredníctvom vetrania, cez steny je to 25 percent, ďalej cez komín 14 a strechu 12 percent. Po sedem percent uniká cez okná a pivnicu.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.