dôvod uviedol porušenie dohody Kyjevom. Medvedevov krok tak ešte viac odložil obnovenie dodávok plynu cez Ukrajinu do Európy.
Ruský plyn príde najskôr v utorok
Optimistický vývoj plynovej krízy sa včera večer dočasne zhatil. Ruská strana nástojila na fyzickom dodaní kópie Ukrajinou podpísanej zmluvy a na prítomnosti európskych pozorovateľov. V tejto súvislosti sa angažovalo najmä české predsedníctvo Európskej únie (EÚ). Pozorovatelia EÚ včera pricestovali k ruskému transportnému plynovodu, čo by mal byť prvý krok k opätovnému spusteniu dodávok plynu do Európy. Je však nepravdepodobné, že plyn sa dostane do Európy skôr ako v utorok.
MOSKVA/BRUSEL. Podľa dohody, ktorú sprostredkovala EÚ, Moskva a Kyjev prisľúbili obnovenie dodávok po tom, ako sa pozorovatelia dostanú na strategické miesta na transportnej trase z Ruska cez Ukrajinu do Európy. Medzitým už prví dvaja medzinárodní pozorovatelia - z francúzskeho GDF Suez a nemeckého E.ON Ruhrgas - prišli do ruskej meracej stanice Sudža pri hraniciach s Ukrajinou.
Objavila sa však prekážka, keď Rusko vyhlásilo, že nedostalo oficiálnu kópiu dohody o monitoringu, ktorú v noci na včera podpísala Ukrajina s českým predsedníctvom EÚ. Ruský prezident Dmitrij Medvedev včera povedal, že jeho krajina obnoví dodávky plynu do Európy cez
Ukrajinu až potom, keď Moskva dostane kópiu dohody a všetci pozorovatelia budú na svojich miestach. "Po splnení týchto podmienok, začneme obnovovať dodávky," povedal Medvedev v ruskej televízii. "Čím skôr budú tieto podmienky splnené, tým ľahšie odstránime túto situáciu, ktorú európskym zákazníkom spôsobila Ukrajina."
Dokument už prevzali
České predsedníctvo v Európskej únii potvrdilo, že Rusko a Ukrajina včera dostali dokument obsahujúci podmienky o monitorovaní tranzitu plynu cez Ukrajinu. Dokument podpísaný oboma stranami odovzdala včera krátko popoludní v Bruseli zástupkyňa veľvyslankyne Českej republiky pri EÚ Jana Reinišová šéfovi ruskej misie pri EÚ Vladimirovi Čižovi a zástupcovi šéfa ukrajinskej misie pri EÚ Vševolodovi Chentsovovi. Kópiu dostal aj komisár pre energetiku Andris Piebalgs.
Po otvorení kohútikov na ruskej strane bude zrejme trvať ďalších 36 hodín, kým sa plyn dostane k európskym zákazníkom, pretože toľko bude trvať, než sa dostatočne zvýši tlak v plynovodnom systéme, aby bolo možné transportovať plyn.
(tasr/sita/ap)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.