Európu.
BRATISLAVA. Už po tretíkrát Rusko sľúbilo, že obnoví svoje dodávky do Európy cez Ukrajinu. Takmer po týždni by mal ruský plyn začať prúdiť dnes o ôsmej hodine ráno. V Bruseli to sľúbil viceprezident ruského koncernu Gazprom Alexander Medvedev. K slovenským hraniciam by sa mal plyn dostať do 36 hodín od otvorenia kohútikov. Teda najskôr v stredu večer.
Rusko niekoľko dní odkladalo obnovenie dodávok pre údajné komplikácie pri dohode o medzinárodných pozorovateľoch, ktorí majú na Ukrajine a v Rusku sledovať tranzit plynu. Ani včera nebolo jasné, či Moskva svoje slovo dodrží.
Únia sa hnevá na Rusko
Európskej únii včera dochádzala trpezlivosť s výhradami ruskej strany. Potom, čo české predsedníctvo na čele s premiérom Mirkom Topolánkom vyjednalo cez víkend dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou, žiadal včera Brusel okamžité obnovenie dodávok plynu.
Moskva pôvodne sľúbila, že obnoví dodávky už v piatok. Vždy však našla nejaký problém na ukrajinskej strane. Ten vzápätí český premiér rýchlo vyriešil. Naposledy v nedeľu to mal byť ukrajinský dodatok, že Kyjev neodčerpával tranzitný plyn a nemá nezaplatené dlhy voči Gazpromu. Aj keď Ukrajina dodatok rýchlo stiahla, Rusi s obnovením dodávok váhali ďalej.
"Rusko nemá dôvod neobnoviť dodávky plynu," odkázal do Moskvy ešte pred zasadnutím ministrov energetiky členských krajín únie český minister Martin Říman. Všetky tri strany - Európska komisia, Ukrajina a Rusko napokon včera opätovne podpísali dohodu. Tá ustanovuje misiu ruských, ukrajinských a európskych pozorovateľov, ktorí budú kontrolovať obnovenie dodávok plynu.
Moskva si vyjednala taký rozsiahly monitoring, že niektorí pozorovatelia budú sledovať stanice meračov plynu aj na území Slovenska a ďalších krajín susediacich s Ukrajinou. Slovensko má v misii dvoch expertov z SPP, ktorí budú pôsobiť na centrálnom dispečingu v Kyjeve.
Máme zásobu na dvanásť dní
Slovensku zostáva plyn pre domácnosti na celom území zhruba na 12 dní. Pre priemysel stále platí odberový stupeň 8. Aj včera nám pomohli dodávky vo výške 7,2 milióna kubíkov od francúzskeho Gaz de France a dodávateľa v Česku RWE Transgas. Ide o dodávky zo zásobníkov na Slovensku. Transgas dostal za ich poskytnutie plyn od nemeckého E.ON-u.
Situáciu zhoršujú veľké firmy s ročnou spotrebou nad 60-tisíc kilowatthodín, ktoré stále neznížili svoju spotrebu podľa vyhláseného regulačného stupňa 8. To znamená, že môžu odoberať iba plyn nevyhnutný na ochranu ich zariadení. V nedeľu sa tak podarilo ušetriť dva milióny kubíkov, dokopy sa však malo spotrebovať menej zhruba o 4,5 milióna kubíkov.
Podozrivé firmy
Inšpektori štátnej energetickej inšpekcie preto včera kontrolovali firmy podozrivé, že regulačný stupeň nedodržali. Podľa ekonomického riaditeľa inšpekcie Maroša Průžka celkové výsledky zatiaľ nie sú a inšpekcia čiastkové výsledky zverejňovať nemôže. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek by však podľa Průžka predbežné výsledky mohol dostať už do štyroch dní. Je na ňom, či výsledky zverejní, tvrdí Průžek. V telefonickom rozhovore bol ochotný pripustiť iba to, že na zozname previnilcov nie je ani jedna firma zo Žilinského kraja.
Autor: dak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.