niekoľko hodín sa tok plynu zastavil na Ukrajine. Rusko obvinilo suseda, že dodávky úmyslene blokuje, Ukrajina sa háji technickými problémami. Výsledkom je každopádne dalšie oddialenie dodávok pre európskych odberateľov.
MOSKVA/KYJEV/BRUSEL. Ruský plynárenský koncern Gazprom včera ráno požiadal ukrajinskú energetickú spoločnosť Naftogaz, aby začala pumpovať 76 miliónov kubických metrov plynu denne cez ukrajinské územie do Európy. "Plyn sa začal hýbať o 8. hodine stredoeurópskeho času. Všetko je v poriadku," uviedol oficiálny predstaviteľ Gazpromu v moskovskom sídle spoločnosti.
O niekoľko hodín však Gazprom opäť zastavil dodávky. Gazprom obvinil Ukrajinu, že pre vlastné potreby odoberá plyn z potrubia určeného pre európske krajiny. Ruský štátny plynárenský gigant dokonca obvinil Ukrajinu, že v spore o plyn je riadená Spojenými štátmi americkými. Európska únia uviedla, že do krajín trpiacich akútnym nedostatkom plynu prúdi len málo alebo nijaký zemný plyn.
Rusko: Ukrajina blokuje dodávky
Gazprom neskôr oznámil, že Ukrajina blokuje dodávky ruského plynu do Európy. Zástupca šéfa spoločnosti Alexander Medvedev uviedol, že po tom, ako Rusko ráno obnovilo dodávky, ukrajinský plynovod nedoručil ruský plyn do západnej Európy. "Ukrajina blokuje všetky naše snahy dopraviť plyn do Európy... Za týchto okolností fyzicky nedokážeme uskutočniť tranzit plynu cez ukrajinské územie," vyhlásil Medvedev.
Naftogaz: Nie sme technicky schopní...
Ukrajinská firma Naftogaz uviedla, že nemôže prepravovať ruský plyn do Európy, pretože by pre technické dôvody musela ponechať niekoľko ukrajinských regiónov bez dodávok. Šéf Naftogazu Oleh Dubyna novinárom povedal, že ruský plyn na Ukrajinu prišiel, ale nedá sa prepravovať ďalej, na vine je vraj tranzitný systém. "Ak by sme splnili žiadosť Gazpromu, museli by sme bez plynu ponechať ... Luhansk, Odesu, Doneck a polovicu Dnipropetrovského regiónu," povedal Dubyna. V tom, že plyn neprúdi aj ďalej do Európy, nie je podľa ukrajinskej strany žiadny úmysel.
Zmierlivý Putin
Prekvapivo zmierlivú rétoriku zvolil ruský premiér Vladimir Putin. Ponúkol pomoc Ukrajine, ktorej tranzitný systém nezvláda rozvážať ruský plyn ďalej do Európy. "Mali by sme sa porozprávať s našimi ukrajinskými kolegami a zistiť, čo by sa dalo robiť. Možno je problém v ukrajinskom prepravnom systéme. Možno ukrajinský systém nie je technicky v stave zaistiť tranzit," vyhlásil Putin na návšteve ruského plynárenského koncernu Gazprom.
Šéf Gazpromu Alexej Miller obvinil Ukrajinu, že problémy s tranzitným systémom si vymýšľa. "Ukrajina nijako nevysvetlila, prečo plyn neprúdi ďalej," povedal.
Pozorovatelia nemajú plný prístup
Európska komisia (EK) včera oznámila, že jej pozorovatelia neboli vpustení do všetkých riadiacich centier v Rusku a na Ukrajine, aby tam kontrolovali stav prepravy zemného plynu. "Títo experti by mali dostať plný prístup do riadiacich centier v Moskve a v Kyjeve," uviedla hovorkyňa komisie. Hovorca EK pre energetiku povedal, že pozorovatelia Európskej únie sa nachádzajú na množstve pozorovateľských bodov, kde dozerajú na tranzit dodávok plynu, avšak nebol im umožnený vstup do kontrolných miestností v riadiacich centrách.
Na základe dohody sa pri plynovode rozmiestnili medzinárodní pozorovatelia, aby Rusko ubezpečili, že Ukrajina zemný plyn neodčerpáva.
Barroso je sklamaný
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v telefonickom rozhovore s Vladimirom Putinom včera vyjadril sklamanie Európskej únie (EÚ) zo slabého toku ruského plynu z Ruska cez Ukrajinu do EÚ, povedal Barrosov poradca. "Barroso zavolal Putinovi, aby mu vyjadril sklamanie EÚ," povedal Mathew Baldwin novinárom.
---- DÔSLEDKY ---
Chcú hlavy Juščenka a Tymošenkovej
Ukrajinské opozičné strany zopakovali včera výzvy na odstúpenie vlády a začatie procesu odvolania prezidenta Viktora Juščenka. Dôvodom je spor s Ruskom ohľadom zemného plynu, ktorý zasiahol Ukrajinu v čase ekonomickej krízy a oslabenej meny.
Predseda hlavnej opozičnej Strany regiónov Viktor Janukovyč v parlamente žiadal vytvorenie osobitného výboru pre "vyšetrenie zneužívania moci štátnymi predstaviteľmi v otázkach dodávok plynu", ako aj rýchlu rezignáciu terajšej vlády a začiatok procesu odvolania prezidenta z funkcie.
Autor: sita/tasr/ap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.