BRATISLAVA. Druhý blok Jaslovských Bohuníc ostáva stále odstavený, ale v stave pohotovosti. Technická prekážka už na jeho spustenie nie je v podstate
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nijaká. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť je na reštart pripravená. Podľa premiéra Roberta Fica už má vláda aj súhlas Úradu pre jadrový dozor.
Európska komisia nie je zásadne proti, ale jej šéf José Manuel Barosso žiada od vlády podrobné zdôvodnenie. "Európska komisia si tiež vyhradila právo na právnu akciu proti Slovensku napriek tomu, že má aj pochopenie pre stav, v akom sme," povedal Fico.
Hovorca eurokomisára pre energetiku Ferran Tarradellas povedal, že slovenská vláda musí odôvodniť, prečo je spustenie Bohuníc jediným spôsobom, ako vyriešiť situáciu, objasniť, že neexistuje žiadna alternatíva. "Vysvetlenie musí byť podrobné, pretože ide o porušenie zmluvy," povedal Tarradellas.
Spustenie V 1 je podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka len otázkou podpísania jedného rozhodnutia.
"Opätovné zapnutie V 1 považujem za mimoriadne aktuálne a naliehavé, a keď nastane krízový moment, tak k tomu určite pristúpime," povedal Fico.
Vláda opakuje, že situácia v elektroenergetike je veľmi vážna. Regulačný stupeň v odbere elektriny však zatiaľ krízový štáb nevyhlási. Vláda nechce podľa Jahnátka slovenské podniky ešte viac trápiť. "Pokiaľ im odstavíme aj elektrinu, v tomto studenom počasí môže dôjsť k nevratným škodám na technológii," povedal.
Na pol plynu
Predbežne by sa Jaslovské Bohunice nemali naštartovať skôr ako v piatok. Závisí to od toho, ako sa budú vyvíjať nakontrahované dodávky elektriny. Slovenské elektrárne majú preveriť stav na najbližšie tri dni. "Ak sa naplnia predpoklady, možno spustenie oddialiť. Nieže máme obavy zo spustenia V 1, ale sme si zároveň vedomí, že až keď vyčerpáme všetky možnosti. Uvidíme, kedy nastane ten moment,"povedal Jahnátek.
Aby sme však nepodráždili Európsku úniu úplne, podľa Jahnátka pôjdu Bohunice v prípade spustenia na polovičný výkon, čo je zhruba 220 MW. "Spúšťame len jeden turbogenerátor a pôjdeme len z existujúceho paliva, nedokúpime ho."
Chceme byť bezpeční
Keď sme sa zaviazali odstaviť dva bloky Jaslovských Bohuníc v prístupovej zmluve, do roku 2006 sme dostali 190 miliónov eur, do roku 2013 máme sľúbených ďalších približne 400 miliónov eur. To je spolu zhruba 18 miliárd korún. Či by Slovensko prišlo o tieto peniaze, nechcel Tarradellas komentovať. V bruselských kuloároch sa však o tejto možnosti otvorene hovorí.
Krajným riešením môže byť aj žaloba pred Európskym súdnym dvorom. "Nejde o rozhodnutie, ktoré sa prijme len na základe chladného právneho prístupu. Situácia je veľmi vážna a my nie sme ľahostajní k problémom, ktorým Slovensko čelí," doplnil Tarradellas.
Existuje ešte možnosť, že reštart bohunickej jadrovej elektrárne napokon vláda stopne. Aby sa tak stalo, musia byť splnené isté bezpečnostné limity. Nesmie vypadnúť ani jeden jadrový blok a musia byť bezproblémové všetky importy prúdu, ktoré sú zazmluvnené.
* * * RÁMČEK * * *
FAKTY
Plynová kríza
16. 12. 2008 - Ministerstvo hospodárstva a SPP zriaďujú krízový štáb na monitorovanie situácie ohľadne dodávok plynu.
1. 1. 2009 - Ruský Gazprom zastavil Ukrajine dodávky plynu potom, ako sa nedohodli na splatení dlhu. Ukrajinou naďalej prúdi ruský plyn do Európy.
2. 1. - Rusko obviňuje Ukrajinu, že kradne časť tranzitného plynu.
3. 1. - Rusko obmedzuje prívod tranzitného plynu cez Ukrajinu.
4. 1. - Prvé výpadky v dodávkach plynu pociťuje aj Slovensko.
5. 1. - Znižovanie dodávok plynu pokračuje, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť začína konzultácie s Úradom jadrového dozoru o opätovnom spustení druhého bloku jadrovej elektrárne V 1 v Jasovských Bohuniciach.
6. 1. - Na Slovensko dorazilo iba 30 percent dohodnutého plynu, SPP vyhlasuje stav núdze.
7. 1. - Dodávky plynu na Slovensko sú úplne zastavené.
12. 1. - Úrad jadrového dozoru súhlasí s opätovným spustením V 1.
Autor: kr&šh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.