Ampéra.
Narodil sa v roku 1775 a o týždeň 22. januára si pripomenieme 234. výročie jeho narodenia. Zomrel ako 61-ročný, keď išiel na úradnú cestu do Marseilles.
Štrnásťročný génius
Považovali ho za génia. V 14 rokoch preštudoval 20 zväzkov francúzskej encyklopédie a tie ho tak zaujali, že sa začal s nadšením zaujímať o filozofiu, prírodné vedy a matematiku. Študoval botaniku, chémiu, fyziku a matematiku. Okrem materinského francúzskeho jazyka ovládal latinčinu, gréčtinu a taliančinu.
Keď mal 26 rokov, stal sa profesorom fyziky v Paríži, zaoberal sa vedecky matematikou a výsledky bádania publikoval. Za vedecké práce ho vymenovali v roku 1814 za člena Inštitútu - vedeckej inštitúcie, z ktorej vznikla neskôr Francúzska akadémia vied a o 10 rokov bol už profesorom experimentálnej fyziky na Collége de France. Najvýznamnejšie práce boli z fyziky a považovali ich za geniálne. Preto Ampéra uznávali ešte počas jeho života. Paradoxom bolo, že napriek tomu nemal dosť financií na pokusy.
Vedcove objavy
V roku 1820 upútal pozornosť fyzikov na Oerstedtom objavený úkaz pôsobenia eklektického prúdu na magnetku. Ešte v tom istom roku Ampére oznámil na zasadnutí Akadémie svoje nové objavy v tejto oblasti.
Predovšetkým oznámil, že na určenie odchýlky s elektrickým prúdom stanovil tzv. pravidlo palca, ktoré sa v princípe dodnes používa ako tzv. pravidlo pravej ruky.
Starostlivé experimentálne a teoretické výskumy vzájomného pôsobenia elektrického prúdu a magnetu priviedla Ampér k objaveniu vzájomného pôsobenia elektrických prúdov a k vysloveniu prvej teórie magnetizmu. V tejto teórii Ampére poukázal na spojitosť medzi magnetizmom a elektrickým prúdom ako dvoma skupinami javov, ktoré predtým považovali za principiálne odlišné.
Návrat k matematike
V roku 1826 sa mu podarilo odvodiť kvantitatívny zákon vzájomného pôsobenia elektrických prúdov: "Sila, ktorou na seba pôsobia dve elementy prúdu, je priamo úmerná súčinu prúdov a nepriamo úmerná štvorcu ich vzdialenosti."
Po roku 1826 sa Ampére vrátil k vedeckej práci v oblasti matematiky, keď zverejnil ešte niekoľko prác z vyššej matematiky. Pokúsil sa aj o roztriedenie vid na základe úvah filozofických i matematických.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.