ale stabilizovaný. Exprezident však nie je v priamom ohrození života. Konštatovala to včera primárka jednotky ARO v pražskej Fakultnej nemocnici v Motole Martina Pelichovská.
PRAHA. Stav pána prezidenta je vážny. Ale dostupnými prostriedkami, neinvazívnou ventiláciou, fyzioterapiou, razantnými antibiotikami a ďalšími podpornými metódami sa snažíme ten stav zvládnuť, uviedla primárka.
V prognózach sú opatrní
V prognózach sú však českí lekári opatrní, pretože v minulosti sa u Václava Havla objavovala rezistencia na niektoré antibiotiká, arytmia srdca a najmä dýchacie ťažkosti. Obávame sa postupu pľúcneho zápalu, spresnila primárka Pelichovská, čoho sa lekári teraz u Havla obávajú najviac. V tejto dobe je jeho stav stabilizovaný, takže v priamom ohrození života v tejto chvíli nie je, dodala. Po zlepšení, ktoré nastalo v pondelok večer, sa v utorok ráno stav pacienta subjektívne aj objektívne zhoršil. Pacienta preto previezli z jednotky ORL na oddelenie intenzívnej starostlivosti ARO. Havel je podľa členov lekárskeho konzília pri vedomí, komunikuje a spolupracuje pri intenzívnej fyzioterapii. Na klasický dýchací prístroj nie je napojený, dýchacie funkcie sú podporované neinvazívne. Liečba prebieha pomocou antibiotík a dychových cvičení.
Mimoriadne sa zišlo konzílium
Predstavitelia 14-členného konzília, ktoré sa včera mimoriadne zišlo a bude sa schádzať raz denne, na tlačovej konferencii popreli špekulácie, že by prezident trpel bolesťami, ako aj to, že by jeho zdravotné problémy boli onkologickej povahy. Do najväčšej českej nemocnice v Motole Havla priviedli v pondelok podvečer ťažkosti s prehĺtaním. "Vyšetrenie odhalilo, že ide o zápalové ložisko na hranici priedušiek a pľúc. Tento absces bol ešte v pondelok chirurgicky operačne odstránený. Mal veľké problémy s prehĺtaním, ťažko dýchal. My sme sa na pacienta pozreli, vyšetrili sme ho fyzikálne, a zistili sme, že pravdepodobným problémom pacienta je zápalové ochorenie prednej časti hrdla, zostupujúce nepatrne do hrudníka. Rozhodli sme sa pre chirurgickú revíziu. Tú sme urobili okamžite, ešte v podvečer. Našli sme ložisko zápalu. Prečo sa tam vytvorilo môžeme iba špekulovať, ale najpravdepodobnejšie preto, že pán prezident mal v tomto mieste mnoho chirurgických zákrokov," vysvetlil prednosta kliniky ORL Jan Betka. "Pána (ex)prezidenta poznáme už dobre. Vieme, že to je pacient, ktorý je komplikovaný, vieme o jeho pľúcnych operáciách, preto sme predpokladali, že ten pooperačný priebeh nemôže byť jednoduchý," dodal prednosta, ktorý je považovaný za najlepšieho českého odborníka v oblasti ORL, teda liečbe otorinolaryngologických ochorení.
* * *
---FAKTY---
Zdravotné problémy exprezidenta
n Havla aj po odchode z prezidentského úradu v marci 2003 sporadicky trápia rôzne ochorenia, najmä dýchacích ciest. Vlani v januári bol hospitalizovaný v nemocnici IKEM kvôli opakovanej arytmii srdca. Najviac Havel potrápil seba aj lekárov v rokoch 1996 a 1998, keď podstúpil operáciu pľúc a hrubého čreva a nastali pooperačné komplikácie, spojené s dýchaním. Bývalý československý a český prezident pred rokom 1989 prekonal vo väzení neliečený zápal pľúc a dlhé roky bol tuhým fajčiarom. S fajčením rázne prestal až v roku 1996, keď mu tím profesora Pavla Pafka kvôli nádoru v rannom štádiu odstránil veľkú časť pravej strany pľúc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.