ruku nám dávajú E.ON Ruhrgas a Gaz de France. Ponuka prišla aj zo susedného Maďarska. Čo však bude ďalej?
BRATISLAVA. Slovensko dostalo ďalšiu injekciu zo zahraničia v podobe 2 miliónov kubíkov plynu na deň. Požičali nám ho zahraniční akcionári Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) E.ON Ruhrgas a Gaz de France zo svojich zásob, ktoré majú uskladnené na Záhorí.
Celkovo si denne požičiavame od zahraničia už vyše 9 miliónov kubíkov. Dokedy budeme môcť čerpať plyn od zahraničných partnerov bez potreby jeho dopravy na Slovensko, je otázne. Podľa riaditeľa divízie obchodu s plynom SPP Dušana Randušeka je totiž obchodným tajomstvom, aké kapacity majú zahraničné spoločnosti na našom území. Tiež nie je jasné, koľko z nich sú nám ochotní predať.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Petra Žigu s dohodnutými výpožičkami vydržíme do konca januára. Podmienkou však je, že sa výrazne nezhorší počasie a priemyselní odberatelia budú rešpektovať regulačný stupeň 8. SPP sa snaží získať plyn aj od susedných štátov.
Svoju pomoc ponúkol napríklad maďarský premiér Ferenc Gyurcsány: "Ak by Slovensko požiadalo o pomoc, tak by existovali na to kapacity."
Zarúbaná cesta
Ak nemrzneme, tak aj vďaka zahraničným zásobám. Hoci má Slovensko nadštandardné zásoby zemného plynu, problém je podľa bývalého šéfa SPP Arpáda Demka v tom, že ho nedokážeme dostať na povrch v takom objeme, ako by sme každý deň potrebovali.
Oficiálne kruhy odmietajú zverejniť scenár, čo sa stane, ak sa ruský plyn nedostane na Slovensko ani vo februári. "Pracujeme aj s ďalšími alternatívami. Informovať budeme, keď spustíme dodatočné kapacity," povedal Žiga.
Šéf SPP Bernd Wagner potvrdil, že skúmajú technicky realizovateľné možnosti, ale aj možné prekážky. Takými sú napríklad rozdielny tlak či chýbajúce časti plynovodu. Teoreticky máme tri možnosti, ako by sme mohli v súčasnosti získať plyn okľukou.
Plynovod HAG, ktorý vedie cez Maďarsko a cez rakúske Kitsee a je pripojený na Petržalku, má malý technický nedostatok. "Chýba tam kus trubky," povedal nám Randušek. Aká veľká je táto chýbajúca časť, nevedeli včera z tlačového odboru SPP spresniť.
Druhou možnosťou by bol malý prepoj s Maďarskom na východe Slovenska v rámci starého medzištátneho plynovodu. Tu sú podľa Randušeka prekážkou rozdielne tlakové úrovne na slovenskej a maďarskej strane. Pričom prepoj je primalý a získali by sme ním len malé množstvo plynu.
Randušek a rovnako aj Demko tvrdia, že je ešte jedna trasa, a to medzi zásobníkom spoločnosti Pozagas a rakúskym plynárenským uzlom Baumgarten. "Tadiaľ plyn ide," povedal Randušek. A vraj už SPP s Rakúskom o dodávkach rokuje.
Potrebujeme nové cesty
Po skončení tejto krízy sa možno urýchli realizácia niektorých projektov. Vládna Stratégia energetickej bezpečnosti hovorí, že by sa Slovensko malo prepojiť na maďarský plynárenský systém cez Veľký Krtíš a Balassagyarmat do roku 2015. Do ďalších 10 rokov je naplánované prepojenie s poľským plynovodom Jamal cez Veľké Kapušany. Bývalý šéf SPP Demko je presvedčený, že keby existovalo toto prepojenie, v súčasnosti nemáme problémy, keďže Rusi severnou vetvou cez Bielorusko a Poľsko plyn dodávajú. Ich vybudovanie by však stálo asi 500 miliónov eur (vyše 15 miliárd korún).
Európski ministri hospodárstva sa pritom v pondelok v Bruseli podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka zhodli na rýchlej realizácii projektov Nabucco a Nordstream. Pričom by mali krajiny prijať urýchlené opatrenia na vzájomné prepojenie susedov a zabezpečiť reverzné toky v potrubí tak, aby bola možná preprava aj z opačnej strany.
Autor: kr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.