ruského plynu s Ukrajinou.
KYJEV/MOSKVA/BRATISLAVA. Premiér Robert Fico na svojej misii v Kyjeve aj v Moskve sa snažil vyjednať aspoň čiastočné dodávky ruského plynu na Slovensko. Tie pre spory medzi Ukrajinou a Ruskom neprúdia už ôsmy deň.
Výmenná operácia
Už ráno Fico u ukrajinskej premiérky Julie Tymošenkovej navrhol "výmennú operáciu" s tým, že ruský koncern Gazprom pustí na Ukrajinu malé dodávky plynu a tá následne rovnaký objem uvoľní na Slovensko zo svojich podzemných zásob neďaleko našich hraníc. Obišiel by sa tak zablokovaný tranzit, z ktorého sa navzájom obviňujú obidve strany.
Ruský prezident Vladimir Putin podľa Ficovho hovorcu Branislava Ondruša návrh neskôr označil za dobrý. "Ukrajinská premiérka Tymošenková mu zase povedala, že v zásade je to možné, musia však preveriť, či je to technologicky možné," povedal Ondruš.
Pred dámou kovboj, u Putina správny chlap
Fico začal návštevu na Ukrajine nezvyčajne ostro. "Môžem sa vás jednoducho opýtať: ako dlho to ešte potrvá?" povedal včera Tymošenkovej. Obvinil ju, že jej krajina je zodpovedná za to, že časť Európy ostala bez plynu. O tom, že za krízu môže aj Rusko, pomlčal.
Európska únia považuje za vinníkov obe strany a rovnako ako na Kyjev, tlačí aj na Moskvu, aby zaručila svoje dodávky. "Musíme byť voči obidvom hráčom podstatne tvrdší, k Rusku, Ukrajine aj k Naftogazu a Gazpromu," povedal včera v Európskom parlamente český premiér Mirek Topolánek, ktorého krajina teraz predsedá Európskej únii.
Fico pred Tymošenkovou argumentoval, že pre nedostatok plynu je jeho krajina vo vážnej kríze, tisícka firiem musela prestať vyrábať a Slovensko možno bude musieť prijať opatrenia, aké ešte nikdy neurobilo. Ruské médiá sa Ficových útokov proti Ukrajine okamžite chytili.
"Ukrajina stráca dôveru Európy," citovala v titulku slovenského premiéra ruská štátna agentúra Ria Novosti. Večer už ruská televízia priniesla informáciu o "veľmi originálnom a neobyčajnom návrhu slovenského premiéra na riešenie krízy".
Fico dorazil do Moskvy a predtým do Kyjeva s jasnou stratégiou: nechceme rozsúdiť, kto je vinníkom plynovej krízy, ide nám o obnovenie dodávok plynu. Tymošenkovej aj Putinovi opakoval, že Slovensko nechce byť zaťahované do ich problému a chce plyn, za ktorý riadne platíme. "Bilaterálny spor nás nezaujíma," interpretoval Úrad vlády časť rozhovoru s Putinom. A v Moskve povedal aj toto - vaše argumenty sú presvedčivé, ale také isté som počul na Ukrajine.
Fico na prehliadke
Šéf ruského koncernu Gazprom Alexej Miller včera hostil okrem Fica aj premiérov ďalších postihnutých krajín z Moldavska aj z Bulharska. Všetkým trom premiérom v sídle Gazpromu ukázali dispečing a "reálnu situáciu s tranzitom cez Ukrajinu", ako informovala tlačová správa najväčšej ruskej firmy, ktorá v Európe stráca povesť dôveryhodného partnera.
Ruský prezident Dmitrij Medvedev neskôr premiérom navrhol na sobotu zvolanie summitu krajín odoberajúcich ruský plyn. Jeho ukrajinský kolega Viktor Juščenko iniciatívu privítal s tou podmienkou, že summit nemôže byť na ruskom území.
Barroso: Žalujme Moskvu aj Kyjev
Naftogaz a Gazprom môže vzájomný spor vyjsť poriadne draho. Šéf Európskej komisie José Manuel Barroso včera ostro kritizoval ukrajinskú aj ruskú spoločnosť. Ak neobnovia dodávky do Európy, Brusel odporučí postihnutým firmám, aby ich zažalovali a žiadali náhradu škody.
"Ten fakt je jasný. Rusko a Ukrajina nám ukazujú, že nie sú schopné plniť záväzky voči niektorým európskym štátom," povedal Barroso na zasadnutí Európskeho parlamentu. Podľa neho je však veľmi ťažké zistiť, kde leží vina.
"Máme problémy s prístupom k informáciám. Pozorovateľom neumožnili prístup na všetky miesta." Český premiér Mirek Topolánek hovorí o jasných dôkazoch, ktoré umožňujú európskym podnikom či krajinám žalovať Gazprom i Naftogaz. "Najväčším dôkazom, že ide o porušovanie zmlúv, je suché potrubie vo Veľkých Kapušanoch."
Autor: mt, pp, hud, čtk, mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.