bližšie. Alebo tri, no...
Výsledok kremeľského "summitu", čiže návrhy, ktoré sa objavili na stole vo vzťahu k Slovensku, teda obchvatom cez poľský JAMAL respektíve tzv. swapová operácia s Ukrajinou, majú v sebe kus fantázie. A v druhom prípade už navyše (a zázračne rýchlo) aj "technický" súhlas Gazpromu. Ale nič viac, najmä nie súhlas Ukrajiny, ktorý je kľúčový. Zo schôdzky Fico-Timošenková, ktorá predchádzala tej kremeľskej, pritom vyplýva, že Ukrajina sa nepohne z miesta, kým Gazprom nepustí do rúry celý objem z decembra 2008. Fico bol teda viacmenej na obhliadke Kremľa. Aby sme správne pochopili zmysel schôdzky s Ficom (i premiérmi Bulharska a Moldavska), treba vedieť, že špeciálne na kauzu plynovej krízy si Putin najal dve americké "piár" agentúry.
S podobnou pointou sa uskutoční i "plynový summit" v Moskve, na ktorý Putin zvoláva širšie plénum postihnutých premiérov. Ale pozor, nie je to motív jediný. Európsku úniu, ktorá sa štylizovala do roly aktéra a ochrancu záujmu svojich členov, Putin práve posiela do kúta. V situácii, keď bruselská komisia i české predsedníctvo stále váhajú s razantnou odozvou, pán Rusi využíva zraniteľnosť najslabších a slabých, aby roztrhol úniu a zmaril spoločný postup. Individuálnymi rozhovormi sa Putin snaží vytvoriť dvojkoľajnosť, ukázať, že krajiny zo sféry vplyvu bývalého ZSSR, menovite Varšavskej zmluvy, si lepšie obhája svoje záujmy v priamom kontakte s ním, ako cez unijný vplyv. Toto je Putinov strategický odkaz. Nestrácajme zo zreteľa, že aj keby sa jeden z plánov "JAMAL" či "swap" (ktoré ako nápady Putin veľkodušne "daroval" Ficovi) realizoval, riešilo by to plyn iba pre Slovensko, nie pre zvyšok európskych odberateľov... My by sme tomu (čomukoľvek) isteže veľmi tlieskali, veď zmrznúť nechce nikto, ale Putinovi by sme sadli rovno na lopatu. Kto pomohol Slovensku v "stave núdze"? Rusko alebo EÚ?
Takto sa hrá s energetickou kartou, ktorá (už tu bolo spomínané), má dnes rovnakú odstrašujúcu silu, ako sto jadrových hlavíc za Leonida Iľjiča Brežneva. Stále pritom platí to zásadné a kľúčové: Rusko svoj bilaterálny problém s Ukrajinou, ktorá kradla plyn (údajne, povedzme že áno), riešilo tým, že zastavilo dodávky európskym odberateľom, ktorí nič nekradli a platia svetovú cenu. Toto je základná veta, všetko ostatné je omáčka a vata. Zároveň vidieť treba, že slabosť EÚ nespočíva v tom, že by Topolánek nevedel mlátiť do stola, ale v rôznosti záujmov, ktoré ho držia za ruku. Vplyv Kremľa sa skrátka už zaháčkoval do procedúry európskeho rozhodovania.
Čo sa týka plynu, oznámenie SPP, že zvýšili svoju schopnosť dodávať v regulačnom stupni 8 na 18 dní, teda de facto do konca januára, je druhá najlepšia správa včerajška. Tou prvou najlepšou je predpoveď počasia. Otepľuje sa. Toto je jediná oblasť, kam ruka Putina ešte nedosiahla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.