Premiér Fico chce presvedčiť Nemcov a Francúzov, aby boli solidárni.
2. Variant
BRATISLAVA. Slovensko by v prípade druhej alternatívy malo dostať ruský plyn cez plynovod Jamal. Tadiaľ (cez Bielorusko a Poľsko) tečie plyn hlavne do Nemecka a Francúzska.
Tento variant má však určité podmienky. Prvou je dohoda s nemeckou plynárenskou spoločnosťou RWE. "Jediné, čo musíme, je presvedčiť partnerov, ktorí berú plyn z Jamalu, že v rámci solidarity nám poskytnú určitý podiel plynu," povedal predseda vlády Fico.
Premiér už včera rokoval so zástupcami spoločnosti RWE. "Predstavitelia RWE nám potvrdili, že je to technicky realizovateľný projekt," povedal. Zdá sa však, že Nemcov sa mu zatiaľ na tento nápad nepodarilo získať.
Časti plynu by sa mohli vzdať ešte Francúzi, s tým musí súhlasiť zase Gaz de France Suez. Na to, či sú oni ochotní vzdať sa plynu, nám včera z Paríža neodpovedali.
Po prípadnom úspešnom rokovaní s týmito spoločnosťami je tu ešte technický problém.
Podmienkou je dostať 20 miliónov kubíkov plynu do preberacieho bodu Hora svätej Kateřiny. "A po určitých technických úpravách sme schopní tento plyn doviezť až na naše územie," povedal Jahnátek.
Problematickejším bodom v tejto operácii je slovenský plynovod, ktorý nie je uspôsobený na reverzný chod. SPP našťastie zistil, že nie je až taký problém tak technický, ako aj časový spätný chod zabezpečiť.
"Už dlhší čas preverujeme s orgánmi z prepravných systémov technickú realizovateľnosť dodávok cez Nemecko a Česko. Výsledky ukazujú, že táto trasa môže byť využitá," povedal predseda predstavenstva SPP Bernd Wagner.
Autor: rag, dak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.