neurobíme).
Pavol Paška asi zohľadnil vývoj plynovej krízy, keď prvé kolo priamej voľby prezidenta určil na 21. marca. Na prvý jarný deň by totiž už nemalo hroziť, že volebný akt zmarí napr. regulačný stupeň číslo 10, to jest zákaz vychádzať z domov, aby sa neznižovala izbová teplota. Tretia dekáda marca je ústretová špeciálne k voličom z východu, teda tým, ktorí by v januári a februári ešte nezmrzli... Vyhlásený dátum upokojil, azda mimo Gašparoviča, aj všetkých uchádzačov o najvyššiu štátnu funkciu. Časové tlaky im nezlikvidujú harmonogramy kampaní a voľby môžu prehrať normálne, nie takpovediac kontumačne, čo by poniektorým hrozilo, keby sa Paška držal pôvodnej bubliny (hrozby?) a trval na februári...
Mediálna skrumáž, ktorú žarty predsedu NR SR s termínom vyvolali, bola takto užitočná, keďže poukázala na dezolátny stav demokracie v našej domovine. Kto si pamätá na komentár, v ktorom sme "zotreli" Radičovú, že sa sama priznala k "porušeniu zákona" tým, že už robí kampaň, vie o čom je reč. Ústavný právnik Radoslav Procházka podpredsedníčke SDKÚ vzápätí pripomenul, že aj keby zákon neviemako porušiť chcela, tak v tomto konkrétnom prípade nemohla, lebo podmienkou porušenia je "existencia kandidáta". A tým sa môže stať, ako pani Radičová, tak aj ktokoľvek ďalší, až prijatím návrhu predsedom parlamentu. Takže sme múdrejší o zásadnú informáciu: Uchádzači o funkciu prezidenta sa smú propagovať a predvádzať do 5. februára (mesiac od vyhlásenia termínu volieb), keďže dovtedy, podľa zákona, "kandidátmi" jednoducho nie sú. Avšak pozor: Ďalší mesiac, až do 6. marca, budú mať potom s kampaňou "utrum". Vynikajúci zákon, taký príznačný pre slovenskú legislatívnu tvorivosť, totiž povoľuje "činnosť v prospech voľby KANDIDÁTA (...)", čiže "kampaň", až 15 dní pred voľbami... Hehehe.
Vynikajúco vymyslené, každý uzná. Také dačo sa môže podariť asi ozaj len v krajine, ktorej hrozilo zrútenie po desiatich dňoch výpadku plynu... Samozrejme, že ani vo februári kampaň pauzovať nebude. Presne tak, ako v porovnateľnom intervale nepauzovala ani pri predchádzajúcich voľbách. Procházka síce logicky uvádza, že vo výhode budú kandidáti s ústavnými funkciami, keďže títo sa môžu producírovať pod zámienkou akože vykonávania pracovných povinností. Avšak i ďalší si nájdu spôsoby (zrejme až na priamu inzerciu a výzvy koho voliť). Napríklad číslo mobilu, na ktorom sa dovoláte rady priamo od pani Martinákovej, môže zverejniť na bilbórdoch kedykoľvek ktokoľvek. Nezávisle na tom, koľko času zostáva do nejakých volieb, a či je - podľa zákona - aj oficiálnym kandidátom.
Teraz by sa chcelo vyzvať k reforme volebného zákona, veď samotné obmedzenie kampane je v očividnom rozpore aj s ústavou. V štáte, ktorému hrozí zrútenie funkcií v dôsledku nedbanlivosti a zlyhaní politikov, je však dokopy už asi jedno, akou procedúrou si volíme nejakú figúru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.